Gå til hovedindhold

Tilfredshed hos Dansk Folkeparti

Hærvejen og ældreområdet prioriteres i nyt budgetforlig

Dansk Folkeparti indgår i år i budgetforliget med byrådets øvrige partier og glæder sig særligt over, at midler til udvikling af Hærvejen og ældreområdet er blevet prioriteret.

”Vi har haft et særligt fokus på ældreområdet i dette forlig. Vi skal sikre, at vores ældre får den nødvendige pleje og omsorg, og derfor har vi været optaget af at fastholde og styrke den indsats, vi allerede har i gang,” udtaler gruppeformand Mikael Würtz.

Som nyt medlem af Dansk Folkeparti er Bruno Ostenfeldt Jensen glad for samarbejdet i sin nye gruppe: "Jeg har sat stor pris på samarbejdet og lydhørheden fra Simon og Mikael. Det har været en fornøjelse at være en del af et team, der arbejder konstruktivt for kommunens bedste. Vi står sammen om de vigtige beslutninger, og det skaber tryghed og retning i vores arbejde."

Udviklingsmidler til Hærvejen

Simon Vanggaard, udvalgsformand for Udvikling og Erhvervsudvalget, er tilfreds med, at udviklingsmidler til Hærvejen indgår i budgettet: ”Jeg ser frem til at arbejde med udviklingsmidlerne til Hærvejen. Det er et område med stort potentiale, og vi har flere andre spændende projekter i gang, som vil styrke kommunen på længere sigt. Jeg vil også rose Mikael for hans arbejde som forhandler, han er ny som gruppeformand, men har virkelig været god til at få samlet trådende”

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste
  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • MES
    MES
  • camp 20
    camp 20
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • Takkeannonce
    Takkeannonce

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.