Gå til hovedindhold

Tilfredshed hos Dansk Folkeparti

Hærvejen og ældreområdet prioriteres i nyt budgetforlig

Dansk Folkeparti indgår i år i budgetforliget med byrådets øvrige partier og glæder sig særligt over, at midler til udvikling af Hærvejen og ældreområdet er blevet prioriteret.

”Vi har haft et særligt fokus på ældreområdet i dette forlig. Vi skal sikre, at vores ældre får den nødvendige pleje og omsorg, og derfor har vi været optaget af at fastholde og styrke den indsats, vi allerede har i gang,” udtaler gruppeformand Mikael Würtz.

Som nyt medlem af Dansk Folkeparti er Bruno Ostenfeldt Jensen glad for samarbejdet i sin nye gruppe: "Jeg har sat stor pris på samarbejdet og lydhørheden fra Simon og Mikael. Det har været en fornøjelse at være en del af et team, der arbejder konstruktivt for kommunens bedste. Vi står sammen om de vigtige beslutninger, og det skaber tryghed og retning i vores arbejde."

Udviklingsmidler til Hærvejen

Simon Vanggaard, udvalgsformand for Udvikling og Erhvervsudvalget, er tilfreds med, at udviklingsmidler til Hærvejen indgår i budgettet: ”Jeg ser frem til at arbejde med udviklingsmidlerne til Hærvejen. Det er et område med stort potentiale, og vi har flere andre spændende projekter i gang, som vil styrke kommunen på længere sigt. Jeg vil også rose Mikael for hans arbejde som forhandler, han er ny som gruppeformand, men har virkelig været god til at få samlet trådende”

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Udsalg
    Udsalg
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Blåhøj Friskole
    Blåhøj Friskole
  • Uge 3
    Uge 3

    Kalender

    23 jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    27 jan.

    Baby salmesang i Brande Kirke

    Arrangør: Helle Søgaard
    Sted: Brande Kirke
    30 jan.

    Fredagscafe i Sognegården

    Arrangør: Arne Holst-Larsen
    Sted: Sognegården i Brande
    24 feb.

    Generalforsamling Uhre Købmandsgaard og Uhre Udviklingsråd

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd og Uhre Købmandsgård
    Sted: Uhre Købmandsgård

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.