Skip to main content

Tilbagegang i sparekassen

Den Jyske Sparekasse offentliggjorde torsdag periodemeddelelse for 1. kvartal 2019 med et resultat før skat på 15,0 mio. kr. mod 23,1 for samme periode sidste år. Resultatet er påvirket af nedskrivninger på et enkelt erhvervsengagement, som har udviklet sig negativt - men også af nedskrivninger på engagementer med minkavlere, der generelt er pressede efter en dårlig pelsauktion i januar 2019.

- Vi har generelt haft en god start på året med et højt aktivitetsniveau og en god indtjening. Det er selvfølgelig lidt malurt i bægeret, at periodens resultat ikke helt er på niveau med sidste år på grund af nedskrivningerne på enkelte engagementer. Men vi forventer ikke, at det vil påvirke det samlede resultat for 2019. Samtidig glæder vi os over de gode konjunkturer og højere priser på både mælk og svinekød, som betyder, at mange af vores landbrugskunder oplever fremgang, udtaler adm. direktør Claus E. Petersen.

Sparekassen påbegyndte i 2017 en proces med at nedbringe udlån til de risikobetonede brancher landbrug og fast ejendom, som frem mod udgangen af 2022 skal reduceres til henholdsvis 2.200 mio. kr. og 1.400 mio. kr. Processen forløber godt og hurtigere end forventet, idet udlån og garantier til landbrug og fast ejendom pr. 31. marts 2019 udgør henholdsvis 2.370 mio. kr. og 1.351 mio. kr. Dermed er målsætningen for fast ejendom allerede nået.

Samtidig er sparekassen i gang med at øge udlånet til privatkunder, så det ultimo 2020 udgør 4.300 mio. kr. Også på dette område er udviklingen særdeles tilfredsstillende, idet udlån til privatkunder pr. 31. marts 2019 udgør 4.193 mio. kr., og sparekassen er derfor tæt på målsætningen.

Sparekassens gebyr- og provisionsindtægter er steget til 60,9 mio. kr. mod 57,4 mio. kr. i 1. kvartal 2018.

- Vi oplever en stigning på grund af et højt aktivitetsniveau inden for blandt andet bolig, pension, investering og forsikring. På boligområdet medfører det aktuelt lave renteniveau mange omlægninger af realkreditlån hos vores kunder. Det har bidraget til, at netto rente- og gebyrindtægterne har udviklet sig positivt med en stigning til 155,4 mio. kr. mod 147,6 mio. kr. i 1. kvartal 2018, fortæller Claus E. Petersen.



Sparekassens forventninger til resultatet før skat for 2019 er uændret 120-140 mio. kr. Gennemføres salget af aktier i Sparinvest som planlagt, forventes det at medføre en opjustering til 200-220 mio. kr.

Umiddelbart fik offentliggørelsen af kvartalsrapporten ikke den store indflydelse på Den Jyske Sparekasses aktiekurs. Aktien, som åbnede dagen i kurs 79,5, var ved børsens lukketid faldet til kurs 79.

Erhverv

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Bo Sand
    Bo Sand
  • camp44
    camp44
  • Uhre
    Uhre

    Kalender

    29 Oct.

    Vælger- og biksemadsmøde med Brande City

    Arrangør: Brande City
    Sted: Remisen Brande
    31 Oct.

    Fredagscafe i Sognegården

    Arrangør: Aktivitetsudvalget og Arne Holst-Larsen
    Sted: Sognegården
    31 Oct.

    Scarry House og Open by Night i Brande

    Arrangør: Brande City detail
    Sted: Storegade 34 og byens forretninger
    01 Nov.

    De Lokale i Uhre holder åbent hus

    Arrangør: De Lokale i Uhre - se annoncen i Brande Bladet uge 42
    Sted: 15 forskellige adresser i Uhre
    02 Nov.

    De Lokale i Uhre holder åbent hus

    Arrangør: De Lokale i Uhre - se annoncen i Brande Bladet uge 42
    Sted: 15 forskellige adresser i Uhre

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.