Gå til hovedindhold

Stor uenighed om besparelser

Pakhuset

Ikast-Brande Kommunes fem politiske udvalg har været i arbejdstøjet for at finde de besparelser på ca. 40 mio. kr., et byrådsflertal bestående af Venstre, Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti og Nye Borgerlige aftalte som en del af det budgetforlig, de indgik udenom de konservative og Fælleslisten i september. Udvalgene lægger bl.a. op til at nedlægge Blåhøj Skole og plejecenteret Dybdalsparken i Engesvang og til en forhøjelse af SFO-taksten.

Den nemmeste opgave havde Klima-, natur- og bæredygtighedsudvalget, som blot skulle finde en årlig besparelse på 161.000 kr., mens Arbejdsmarkeds-, psykiatri- og handicapudvalget skulle finde knap 5 mio. kr.

Sundheds- og ældreudvalget skulle finde besparelser for knap 10 mio.; langt hovedparten skulle findes på ældreområdet, mens der skal spares ca. en halv mio. på træning og sundhedsfremme/forebyggelse. 

Udviklings- og erhvervsudvalget vil bl.a. spare en halv mio. kr. årligt ved at sløjfe den særlige pulje til landdistriktudvikling, og derudover skal der spares godt en mio. ved at sænke niveauet for vedligeholdelse af vejene. 

I Børne-, kultur- og fritidsudvalget peger et flertal på en nedlæggelse af Blåhøj Skole, og også Pakhuset på Stationsvej (bill.), der efter i en periode at have fungeret som midlertidigt bibliotek nu igen anvendes af de ældste unge i ungdomsskoleregi (9. klassetrin – 25 år), står til nedlæggelse.

Læs mere om konsekvenserne af besparelserne i Brande Bladet tirsdag.

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Vestjylland Forsikring
    Vestjylland Forsikring
  • Billedgudstjeneste
    Billedgudstjeneste
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • Uhre Udviklingsråd
    Uhre Udviklingsråd
  • Gospel
    Gospel
  • Drantum
    Drantum
  • Drantum Forsamlingshus
    Drantum Forsamlingshus
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Brande
    Brande
  • Brande Antenenforening
    Brande Antenenforening
  • Ophav
    Ophav
  • BGU
    BGU
  • Blåhøj Energiselskab
    Blåhøj Energiselskab
  • Røde Kors
    Røde Kors

    Kalender

    23 feb.

    Bankospil i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    24 feb.

    Generalforsamling i Brande Antenneforening

    Arrangør: Brande Antenneforening
    Sted: Hotel Dalgas Brande
    24 feb.

    Generalforsamling Uhre Købmandsgaard og Uhre Udviklingsråd

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd og Uhre Købmandsgård
    Sted: Uhre Købmandsgård
    24 feb.

    Brande Antenneforening afholder generalforsamling

    Arrangør: Brande Antenneforening
    Sted: Hotel Dalgas Brande
    25 feb.

    Røde Kors Brande afholder generalforsamling

    Arrangør: Røde Kors Brande
    Sted: Sognegården i Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.