Skip to main content

Sternberg Blomster flytter i Solgården

8. marts i år overtog Tine Sternberg, som i 7 år har haft en blomsterbutik i Give, det meste af Skattekistens butikslokale på Storegade 34. Formålet var at se, om der var basis for også at drive en blomsterbutik i Brande, og konklusionen stod ret hurtigt klar: Det er der!

På sigt er det meningen, at Storegade 34 skal lade livet for at gøre plads til ”Gennembruddet” og Brande-trappen, og lejemålet er derfor blevet opsagt med udgangen af juni.

Skulle Tine Sternberg fortsætte med en butik i Brande, skulle hun derfor finde nye lokaler, og det er nu lykkedes: onsdag d. 1. juni slår hun dørene op til sin nye butik i det tidligere solcenter i Solgården ca. 150 meter længere oppe ad Storegade, hvor Farvehjørnet senest havde butik.

Her er der masser af facadevinduer og naturligt lys, og det lille, separate lokale, der tidligere blev brugt til udstilling af VVS-artikler, kommer med en mindre justering af indgangspartiet til at fungere som et langt mere synligt selvbetjeningsområde end det nuværende, fortsat med kodelås på døren udenfor butikkens normale åbningstid.

Læs mere i Brande Bladet tirsdag.

 

Erhverv

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Camping 38
    Camping 38
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    19 Sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med foredrag "Fra Skagen i nord til Kruså i syd"

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    21 Sep.

    Høstgudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådene
    Sted: Brande Kirke
    21 Sep.

    Menighedsmøde Brande

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Sognegården
    21 Sep.

    Høstgudstjeneste i Skærlund Kirke

    Arrangør: Menighedsrådene
    Sted: Skærlund Kirke
    21 Sep.

    Høstgudstjeneste i Uhre Kirke

    Arrangør: Menighedsrådene
    Sted: Uhre Kirke

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.