Gå til hovedindhold

Seniorlivet styrkes gennem seniorbofællesskaber

Kirsten Hoffmann

Af Kirsten Hoffmann, byrådskandidat for Socialdemokratiet

Vi bliver flere seniorer, og i 2040 er 25 % af den danske befolkning over 65 år. Dette billede tegner sig også for Ikast-Brande kommune. Det er bestemt positivt og et godt sundhedstegn på, at vi er kommet mange livsstilssygdomme til livs.

Den nye generation af seniorer er meget fysisk aktive og er meget engageret. De sætter krav til for anderledes boformer og muligheder for et aktivt hverdagsliv. Men hvad er seniorernes behov for boliger egentlig?

Det er selvfølgelig meget forskelligt, men generelt er der et stigende behov for seniorboliger, og et stærkt ønske rundt om i kommunen for seniorbofællesskaber. Mange seniorer vil gerne fraflytte deres store huse og flytte i mindre boliger med eller uden en lille have, men lige nu er der mangel på egnede boliger.

Seniorboligfællesskaber vinder frem. Denne boform styrker fællesskabet og livskvaliteten, og modvirker ensomhed. De aktive seniorer har lyst til at være sammen og hjælpe, og drage omsorg for hinanden, hvilket både er til gavn for den enkelte seniorer, og er en samfundsmæssig gevinst.

Derfor kalder det på handling nu, at vi får sat dette på den politiske dagsorden. Vi skal kunne tilbyde forskellige attraktive seniorboliger og seniorbofællesskaber i vore byer, også i de mindre landsbysamfund. Det er vigtigt, at vore borgere kan blive boende der, hvor de har boet i hele deres liv, således at de ikke tvinges til at fraflytte til andre kommunen, hvor denne boform er mulig.

Så vi skal derfor investere i at fastholde vore aktive seniorer i vor egen kommune. Dette kræver, at vi får udstykket grunde, hvor de nye boformer kan vokse op.

I dag og fremadrettet betyder det mindre, hvor seniorer bor, idet den digitale hverdag hjælper os med indkøb og andre opgaver vi tidligere har skullet bevæge os til.

Vil du lige som jeg være med til at arbejde for gode senior og seniorbofælleskaber så sæt X ved liste A nr. 5.

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • BGU
    BGU
  • Camp35
    Camp35
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Ældre Sagen
    Ældre Sagen

    Kalender

    10 sep.

    På tur til Indien. Foredrag med Hanne Folmer og Svend Erik Hansen

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    18 sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med Ole Tang

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.