Gå til hovedindhold

Sæt lås på Kærshovedgaard

Hjemmerøverier, vanvidsbilisme med dødelig udgang, butikstyverier, antastelse af cyklende skolebørn samt narkosalg i det lokale handelscenter og ved folkeskoler. Selvom det lyder som noget, der kunne foregå i Chicago, er det en virkelighed, som vi må forholde os til i lokalsamfundet omkring Udrejsecenter Kærshovedgaard.

For et par uger siden var vi, sammen med formanden for Folketingets Indfødsretsudvalg, Mikkel Bjørn (DF), på besøg på Kærshovedgaard. Efterfølgende mødtes vi med 30 af de nærmeste naboer til udrejsecentret.

Forinden havde Mikkel besøgt Sven-Oliver Anders i Ejstrupholm, der i foråret mistede sin hustru, Beate, på grund af en narkopåvirket vanvidsbilist fra Kærshovedgaard.

Sven-Olivers og naboernes historier tydeliggør, at vi ikke kan sidde på hænderne, bide utrygheden i os og sige: Lev med det! til hinanden og til lokalsamfundet.

Nej! Der skal handles.

Derfor vil vi, sammen med naboerne, kæmpe for budskabet og den politiske løsning, at der skal sættes lås på Kærshovedgaard.

Det giver ikke lokal tryghed at skrue op for flere G4S-vagter eller kompensere naboerne med diverse ”hold kæft-bolsjer”.

Når man er dømt til udvisning, har man ikke afsonet sin dom, før man er udrejst. Derfor skal man leve og opholde sig på udrejsecentret. Sådan må – og skal – det være.

Der er desværre politiske partier, der allerede nu vil kaste håndklædet i ringen og sige: Åh ja, god idé, men det må vi ikke for en eller anden international konvention. Til dem er vores budskab klart: Det er Folketinget og 90 mandater, der bestemmer i Danmark – ikke dommere i Strasbourg. Hvis I vil, så kan I.

Så spørgsmålet er: Kan der findes 90 mandater, der har viljen?

Det vil vi kæmpe for. Derfor har vi, i samarbejde med naboerne, startet Facebookgruppen Sæt lås på Kærshovedgaard. Vi vil kæmpe strategisk med alle de midler, vi har, for at finde de 90 mandater i Folketinget. Det bliver et langt og sejt træk. Men i Dansk Folkeparti har vi i snart 30 år oplevet, hvordan det, vi har sagt, er blevet modtaget som utopiske tanker og sidenhen er blevet til andre partiers politiske program. Vi har tillært os den tålmodighed, politik kræver.

De Konservative har for nylig åbnet for, at der skal helt andre boller på suppen. Det vil vi gerne kvittere positivt for. Vi håber, at der både lokalpolitisk og nationalt kan samarbejdes om en løsning. Nu har vi servet, og vi glæder os til at modtage en returnering.

Vi er klar til kamp.

Mikael Würtz, byrådsmedlem (DF)

Bruno Ostenfelt Jensen, byrådsmedlem (DF)

Simon Vanggaard, byrådsmedlem (DF)

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Oplevelser i remisen
    Oplevelser i remisen
  • Agroland
    Agroland
  • Brande Højskole
    Brande Højskole
  • Familie & Samfund
    Familie & Samfund
  • Billedegudstjeneste
    Billedegudstjeneste
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Affaldsindsamling
    Affaldsindsamling
  • SIM Brande
    SIM Brande
  • Brande Brillecenter
    Brande Brillecenter
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • Brande Camping
    Brande Camping
  • BGU
    BGU
  • Sogneaften
    Sogneaften

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    08 apr.

    Billedgudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Jesper R. Jespersen og Arne Holst-Larsen
    Sted: Brande Kirke
    09 apr.

    Social profil i Give Steel - foredrag i Kræftens Bekæmpelse Ruskjærholm

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande (Se annonce i FOCUS uge 4)
    Sted: Kræftens Bekæmpelse, Ruskærvej 19, Bording
    09 apr.

    Ønskekoncert i Remisen med Sacha Dupont

    Arrangør: Remisen Brande
    Sted: Remsien Brande
    14 apr.

    Familie & Samfund holder modeshow med Chic på Danhostel i Brande

    Arrangør: Familie & Samfund
    Sted: Danhostel i Brande
    16 apr.

    Generalforsamling Brande Højskole

    Arrangør: Brande Højskole
    Sted: Foredragssalen Brande Højskole

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.