Gå til hovedindhold

Rødderne kom i suppen

Tirsdag gjorde Go Cook-bussen holdt ved Kvickly i Brande.

Turen, som helt bogstaveligt har bragt den gamle Citroên årgang ’71 landet rundt siden 1. september, slutter på søndag, og dermed var Brande et af de sidste stop i køreplanen.

Med i bussen var Majbritt Damgaard-Eilsø, og hun kunne fortælle, at formålet med Danmarksturnéen er at sætte fokus på madlavning og de gode råvarer. Målsætningen er, at den generation, der vokser op nu, skal være bedre end deres forældre til at lave mad. Måske ikke umiddelbart den mest ambitiøse målsætning, men når under 10% af de danske forældre involverer deres børn i processen, er der nok at tage fat på.

Dagens kokke var eleverne fra 6.A på Dalgasskolen, som havde medbragt deres madkundskabslærer, Jesper Meyer, og de kastede sig straks over de grøntsager og rodfrugter, der udgør ingredienserne i dagens ret, ”Røddernes suppe”.

Og på en råkold november-dag var det særdeles velvalg, utvivlsomt endnu bedre end ved turens start 2 måneder tidligere.

Da de mange forskellige rødder og grøntsager var blevet hakket i småstykker, blev de smidt i gryderne på de fem kogeplader, svitset og tilsat vand, hvorefter de skulle koge ud, og efter en tur med stavblenderen, var Røddernes suppe klar til servering.

Også det blev klaret af eleverne, så der var frisklavet rodfrugtsuppe til kunderne i Kvickly sidst på eftermiddagen. Og at den både var god at varme sig på og velsmagende, kan bevidnes af undertegnede.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Sten Jensen
    Sten Jensen
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Takkeannonce Brian Nielsen
    Takkeannonce Brian Nielsen
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • BGU
    BGU
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Cut 31
    Cut 31
  • Sommerfest i Drantum
    Sommerfest i Drantum

    Kalender

    01 aug.

    Sommerfest i Drantum

    Arrangør: Bestyrelsen for Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    18 aug.

    ASC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    19 aug.

    AUC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    20 aug.

    ASC audit på Biomar i Brande

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.