Skip to main content

Risbjerg Bæk skal genslynges

I alt skal godt 5 km af bækken syd for Drantum føres tilbage til noget, der minder om forholdene, før den blev rettet ud. Målet er et mere varieret dyre- og planteliv i vandløbet.

I vandområdeplanerne er der udpeget to indsatser i området ved Karstoft Å: Brogård Bæk og Risbjerg Bæk. De udpegede indsatsstrækninger er henholdsvis 6,9 km og 5,2 km lange.

- Miljøstyrelsen, som står for overvågningen af tilstanden i vores vandområder, betegner den nuværende økologisk tilstand som ”ringe” på de to indsatsstrækninger – derfor kravet om indsats, forklarer Lenny Stolborg fra Ikast-Brande Kommunes afdeling for vandløb om baggrunden for projekterne.

Den ringe tilstand skyldes bl.a. de udretninger af vandløbene, der er sket bl.a. sidst i 1950’erne, uddyber han og tilføjer, at hvis man sammenligner længden af de to indsatsstrækninger med længden på strækningerne, inden de blev rettet ud, vil man opdage, at strækningerne var 40-50 % længere før i tiden.

Læs mere om genopretningsprojektet i Brande Bladet tirsdag.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • camp
    camp

    Kalender

    23 Nov.

    Brande Citys julemesse

    Arrangør: Brande City
    Sted: Remisen Brande
    23 Nov.

    Julemarked i Brande Baptistkirke

    Arrangør: Brande Baptistkirke
    Sted: Brande Baptistkirke
    26 Nov.

    Spaghettigudstjeneste for børn og sultne sjæle

    Arrangør: Præsterne og Aktivitetsudvalget
    Sted: Brande Kirke og Sognegården
    26 Nov.

    Generalforsamling i Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab AMBA
    Sted: Blåhøj Hallen
    28 Nov.

    Fredagscafe i Sognegården

    Arrangør: Anne Dolmer og Aktivitetsudvalget
    Sted: Sognegården i Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.