Skip to main content

Regnen drillede traktortrækkere

Hollandske Gert Dingerink hilser på publikum efter sejren i 3,5 tons modified-klassen ved weekendens EM i tractorpulling på Brande Pulling Arena, som samlede et pænt stykke over 5.000 tilskuere.

Sejren kom i hus med en margin på sølle 24 cm ned til landsmanden Berrie Boer, og generelt blev den hollandske nationalmelodi spillet mange gange på arenaen i løbet af lørdagen og søndagen.

Først i den allersidste klasse, Heavy Modified, blev det til dansk succes, da Søren Jacobsen og Fenrir gik til tops med et træk på 99,38 meter i pull off.

Den megen regn satte også sit præg på konkurrencen, som lørdag blev forsinket i ca. 2 timer, bl.a. fordi den ene af de 2 baner ikke kunne anvendes. Derfor sprang man de indledende træk i den sidste klasse over og gik direkte til pull off. alligevel måtte de sidste træk afvikles i projektørlys.

Læs mere om EM i tractorpulling i Brande Bladet onsdag og se flere billeder fra EM-stævnet i galleriet nederst på forsiden.

Sport

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Menu
    Menu
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camping 25
    Camping 25
  • Sommerfest
    Sommerfest

    Kalender

    28 Aug.

    Martin Kanstrup - En komisk musikalsk rejse gennem hverdagen

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    29 Aug.

    Poul Krebs med band

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    09 Oct.

    Huxi Bach - ufatteligt

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    24 Oct.

    Rasmus Nøhr - Tid til mirakler

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    21 Nov.

    Koncert med Rasmus Walther på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas, Storegade, Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.