Gå til hovedindhold

Politiet beder om hjælp

I alt syv indbrud, heraf fire på Skovbrynet, har politiet modtaget anmeldelse af, og politiet sætter nu sin lid til, at der er nogen, som har bemærket noget usædvanligt, der kan bidrage med oplysninger, som kan føre frem til tyvene.

- Vi har sat det i værk, vi kan sætte i værk, oplyser politikommissær Henning Præstegaard fra Midt- og Vestjyllands Politi. Det betyder bl.a., at politiets mobile tyverigruppe i Holstebro er sat på sagen.

I løbet af en periode på 14 dage fra 17. april til 2. maj er der foreløbig anmeldt 17 indbrud i Brande, og flere af dem er med sikkerhed begået af de samme personer.

På Skovbrynet er der således anmeldt fire indbrud, som alle er begået natten til søndag, og alle fire steder har fremgangsmåde været den samme: et håndtag til en terrassedør er blevet underboret, hvorefter tyvene har kunnet påvirke låsemekanismen indefra ved hjælp af et redskab.

Et par af stederne var der mandag morgen ikke overblik over udbyttet, et tredje sted var der bl.a. stjålet en taske med ukendt indhold samt en MacBook Pro, og det fjerde sted havde tyvene snuppet en lyddæmper til en riffel, to bærbare pc’er af mærkerne Lenovo og HP samt et guldarmbånd.

På Skjoldborgs Allé er et vindue blevet brudt i tidsrummet fra tirsdag til lørdag; heller ikke her var der i første omgang overblik over udbyttet.

På Lars Nielsensvej har der været ubudne gæster på en adresse fra tirsdag til torsdag formiddag, hvor en terrassedør er brudt op, hvorefter der er rodet rundt i huset, men om der er stjålet noget er indtil videre uvist.

Endelig har der været indbrud på Linde Allé i perioden fra torsdag kl. 15 til søndag kl. 13.15, men her er det formentlig nogle andre tyve, der har været på spil, oplyser Henning Præstegaard.

Dels fordi fremgangsmåden er en anden, dels fordi udbyttet også adskiller sig fra de øvrige indbrud: seks syver-stole, forskellige PH-lamper, Kay Bojesen-figurer med videre.

Det er muligvis en af lamperne fra dette indbrud, et vidne fandt i en hæk på Porsbakken fredag morgen, og lampen er nu i politiets varetægt.

Henning Præstegaard oplyser, at man har fået et enkelt tip i sagen: et vidne har set og hørt nogle personer af udenlandsk oprindelse i forbindelse med et af indbruddene.

Han oplyser videre, at Brande ikke er den eneste by, der er ramt af indbrud. Det samme er tilfældet for rigtig mange andre byer beliggende langs motorvejsnettet, så derfor er man ret sikre på, at der er flere forskellige tyvebander på spil.

Har man set eller hørt noget, kan man som altid kontakte politiet på tlf. 114 – alle henvendelser, der kan bringe politiet videre i efterforskningen, modtages med kyshånd.

Politi

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Takkeannonce Karl Kristensen
    Takkeannonce Karl Kristensen
  • Uhre Udviklingsråd
    Uhre Udviklingsråd
  • Røde Kors
    Røde Kors
  • Uhre Vandværk
    Uhre Vandværk
  • Brande Jagtforening
    Brande Jagtforening
  • Brande
    Brande
  • Centrum
    Centrum
  • Brande Antenenforening
    Brande Antenenforening
  • Holger Skott
    Holger Skott
  • Blåhøj Energiselskab
    Blåhøj Energiselskab
  • BrandeRocker
    BrandeRocker

    Kalender

    17 feb.

    Ordinær generalforsamling Uhre Vandvæk

    Arrangør: Uhre Vandværk
    Sted: Pakhuset ved Uhre Gl. Købmandsgård
    19 feb.

    Bustur til Møltrup Optagelseshjem

    Arrangør: Foreningen Norden i Brande
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    19 feb.

    På sporet af de danske ulve - foredrag med Simon Bomholt

    Arrangør: Højskoleforeningen
    Sted: Sognegården i Brande
    20 feb.

    Brande Jagtforening indkalder til generalforsamling

    Arrangør: Brande Jagtforening
    Sted: Klubbens lokaler Risbjergvej 60
    20 feb.

    Ohrenfeindt på Hotel Dalgas

    Arrangør: Brande Rocker
    Sted: Hotel Dalgas Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.