Gå til hovedindhold

Placering af flygtninge til debat

På sit møde på torsdag skal arbejdsmarkedsudvalget diskutere placeringen af de flygtninge, Ikast-Brande Kommune skal modtage i 2016.

Aktuelt er der i Ikast-Brande Kommune 133 flygtninge i integrationsprogram, hvoraf 16 er ankommet i 2013, 29 i 2014, 86 i 2015 og 2 i 2016. Ifølge den reviderede kvote står Ikast-Brande til at modtage yderligere 150 flygtninge i år, derfor anbefaler økonomidirektør Flemming Storgaard, at man i udvalget udarbejder en strategi for den geografiske fordeling af flygtningene.

17 flygtninge er midlertidigt boligplaceret fordelt med 7 i Ikast og 10 i Nr. Snede, og derudover råder kommunen over midlertidig kapacitet til yderligere 72 primært hos boligselskaber i Ikast, Brande og Nr. Snede.

Den kommunale administration kommer med flere bud på, hvordan der kan skaffes boliger til de mange ekstra flygtninge. Bl.a. overvejer man muligheden for at leje og opstille pavilloner eller indkøbe beboelsescontainere, men også indkvartering på vandrerhjem o.lign. kan komme i spil. Det samme kan køb eller leje af private boliger, ligesom køb af en nedlagt fabriksbygning nævnes som en mulighed.

Endelig kan kommunen vælge at gøre brug af sin lovbestemte anvisningsret, hvilket efter alt at dømme kommer til at medføre udgifter i forbindelse med både ind- og fraflytning, med mindre flygtningen selv har økonomisk mulighed for at dække disse.

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Takkeannonce Brian Nielsen
    Takkeannonce Brian Nielsen
  • Sten Jensen
    Sten Jensen
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Sommerfest i Drantum
    Sommerfest i Drantum
  • BGU
    BGU
  • Cut 31
    Cut 31
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge

    Kalender

    01 aug.

    Sommerfest i Drantum

    Arrangør: Bestyrelsen for Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    18 aug.

    ASC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    19 aug.

    AUC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    20 aug.

    ASC audit på Biomar i Brande

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.