Skip to main content

Pirater for fuld udblæsning

Blodtørstige pirater og masser af rom fylder i disse dage RemisenBrande. Teaterspirernes opførelse af "Skatteøen" er hamrende troværdig.

Af Astrid Vestergaard

Teaterspirerne havde onsdag aften premiere på forestillingen "Skatteøen" i RemisenBrande. Forestillingen er bygget op omkring nogle af Sebastians velkendte sange. Remise-bygningen var fyldt med fordrukne og blodtørstige pirater, og dramatikken var så stor, at en skuespiller under mødet med et skelet på scenen skreg SÅ højt, at det formentligt kunne høres helt i Ejstrupholm!

Skuespillerne virkede - trods deres unge alder - yderst troværdige i deres roller. De kunne deres replikker og deres sangtekster, og kropssproget var på plads. Det samme var de mange sceneskift. I løbet af kort tid blev scenen bygget om til et piratskib, og lydeffekter som mågeskrig og bølgeskvulp gjorde det hele meget livagtigt.

Enkelte sange sad ikke helt i skabet, men det kunne publikum nemt bære over med, fordi kulisserne, kostumerne, lyssætningen og skuespillet virkede hamrende troværdigt.

Mila Bach fungerede fremragende i hovedrollen som drengen Jim Hawkins, og Michael Frydensbjerg, som spillede Long John Silver, skal roses for at klare den store udfordring, det må være at humpe rundt med et træben.

Til gengæld var der gentagne problemer med lyden, og timingen var ikke altid lige god. For eksempel blev en pirat skudt til lyden af en trompetfanfare! Men alt i alt en fin forestilling, som lover godt for Brandes fremtidige teaterliv. Det kan blot undre, at ikke flere valgte at se premieren på forestillingen, som gentages fredag og lørdag.

Kultur

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Camping 25
    Camping 25
  • Camping 31
    Camping 31
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    12 Aug.

    Brande kirkes børnekor

    Arrangør: Eunjin Dey
    Sted: Brande kirke
    18 Aug.

    Brandekoret starter

    Arrangør: Korleder Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    20 Aug.

    Ældregudstjeneste og kaffebord

    Arrangør: Præsterne i Brande
    Sted: Brande kirke
    20 Aug.

    Pilgrimsvandring fra Skærlund til Uhre

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Skærlund kirke
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.