Gå til hovedindhold

Penge til kulturen

Ikast-Brande Kommunes Kultur- og fritidsudvalg har haft den store tegnebog fremme i forbindelse med udvalgets seneste møde.

Således bevilgede udvalget 50.000 kr. til afholdelsen af Klassisk Musikfestival 2020 (KMF 336) i perioden fra 31. oktober – 15. november i samarbejde med Herning Kommune.

Nskubib i Nr. Snede fik 15.000 til endnu en omgang verdensmusik; 5 koncerter i alt i løbet af året, hvoraf den første allerede er afviklet. Nskubib havde ansøgt om 18.000 kr., mens Brande Amatør Orkester havde bedt om 15.000 kr. som økonomisk støtte til orkesterets 40-års jubilæumskoncert i RemisenBrande 14. maj.

Også her valgte udvalget at følge indstillingen fra Rasmus Byskov-Nielsen, der er direktør for børn og fællesskaber. Det betyder, at det jubilerende orkester får 10.000 kr. at gøre godt med ved jubilæumskoncerten.

 

Kultur

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • camp22
    camp22
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Søby Musical
    Søby Musical

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande
    07 jun.

    Afskedsgudstjeneste med Anne Dolmer

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Brande Kirke
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.