Gå til hovedindhold

Påskemarked bød på masser af udstillinger

Brandlundparkens påskemarked i Brande blev igen i år et tilløbsstykke. Der blev både handlet og hygget, og vinterens mange hold viste værkerne frem.

Af Astrid Vestergaard -

Brandlundparken i Brande var fredag eftermiddag klædt i gult. Det årlige påskemarked blev afviklet, og mange benyttede det dejlige forårsvejr til at lægge vejen forbi og købe dekorationer, påskepynt, hjemmebag med mere.
I tombolaen kunne man vinde forskellige gevinster og samtidig støtte de fester, der holdes på Brandlundparken. Samtidig kunne man ved påskemarkedet i år se masser af udstillede ting. Der var alt fra store, ophængte og farvestrålende patchwork-tæpper til flotte malerier, ting lavet i trædrejning/træskæring, strikkede strømper og kniplinger til glasgravering og smykker, fremstillet af gamle sølvskeer og sølvknive.
- Det er nyt, at alle vores hold udstiller på påskemarkedet. Det er vi glade for, at de gør, for det giver dem, der kommer, en mulighed for at se, hvad det er, der arbejdes med på holdene vinteren igennem, og måske får de lyst til selv at være med, fortalte aktivitetsrådets formand, Henning Nielsen, som traditionen tro bød velkommen til påskemarkedet og også introducerede musikerne. Det var i år de lokale harmonikaspillere Aksel og Rita Rauff, som stod for den del af arrangementet.
Ingelise Christophersen, ligeledes fra aktivitetsrådet, var en af i alt fem aktive frivillige, som havde fremstillet ikke mindre end 60 forskellige påskedekorationer. Temaet i år var natur, og især birkegrene var brugt til at give dekorationerne et kreativt pift. Skåle, krukker og kander var genbrug.
- Vi begyndte i går, og det er os fem, der har lavet både dekorationerne til boden, pynten på bordene og alle gevinsterne. Vi har hygget os gevaldigt med det. Snakken er gået godt, og vi har ladet os inspirere af hinanden, mens vi stod og arbejdede, fortalte Ingelise Christophersen, da der var en pause i handlerne.
Hvis man ikke får solgt alle dekorationerne, sættes de til salg på Brandlundparken i dagene frem til påske, og Ingelise Christophersen regner med, at man igen i år får totalt udsolgt.

Fototekst:
Brandlundparken i Brande holdt fredag et stort påskemarked. Der var dømt gule farver, påskepynt og dekorationer så langt, øjet kunne se.
Foto: Martin Ravn

Kultur

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Affaldsindsamling
    Affaldsindsamling
  • Familie & Samfund
    Familie & Samfund
  • SIM Brande
    SIM Brande
  • uge 15
    uge 15
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Brande Brillecenter
    Brande Brillecenter
  • BGU
    BGU
  • Brande Højskole
    Brande Højskole
  • Sogneaften
    Sogneaften
  • Muren
    Muren
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    14 apr.

    Familie & Samfund holder modeshow med Chic på Danhostel i Brande

    Arrangør: Familie & Samfund
    Sted: Danhostel i Brande
    16 apr.

    Generalforsamling Brande Højskole

    Arrangør: Brande Højskole
    Sted: Foredragssalen Brande Højskole
    18 apr.

    Affaldsindsamling i Brande

    Arrangør: Brande City i samarbejde med DN og Ikast-Brande kommune
    Sted: Mødested er pakhuset, Stationsvej i Brande.
    21 apr.

    Generalforsamling i Gavlforeningen Muren

    Arrangør: Gavlforeningen MUREN
    Sted: Smagshuset, Ågade, Brande
    22 apr.

    Sogneaften med Daniel Rye i Filskov Kirke

    Arrangør: Blåhøj og Filskov kirker
    Sted: Filskov Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.