Skip to main content

På kanten af livet

Per Larsen

Per Larsen er Københavner med stort K og glad for at kunne fortsætte med at arbejde for den by, han holder af, selv om han nu er holdt ved politiet.

Torsdag den 17. september kan den tidligere chefpolitiinspektør opleves i RemisenBrande, hvor han holder foredrag under overskriften ”På kanten af livet”

Per Larsen er jovial og oprigtig når han medlevende og med en altid positiv tilgang fortæller om sit liv og levned. Det er bestemt ikke kedelig, men derimod interessant, spændende og frem for alt vedkommende og humoristisk.

Han har bl.a. stået i spidsen for efterforskningen af Blekingegade-sagen og af kriminaliteten i forbindelse med rockerkrigen. Per Larsen har ofte optrådt som talsmand for politiet i medierne, og vi kender ham bl.a. fra alle kampe mod f.eks. autonome og bandemedlemmer. Foredraget vil løfte sløret for nogle af politiets store opgaver, herunder gennembruddet i Blekingegadebande-sagen.

Næsten 40 år blev det til i politiet. Per Larsen blev således sammen med Ove Dahl for Københavns Politi hvad deres gode kollega Hans Jørgen Bonnichsen blev for PET og som Niels Brinch nu er for TV2, nemlig kompetente og populære offentlighedspersoner.

I 2008 måtte chefpolitiinspektøren ud i en anderledes og ikke mindre hård kamp – nemlig kampen mod kræft. Per Larsen fik konstateret kræft i den ene nyre, og senere fik han så konstateret kræft i binyren. Han er begge gange blevet opereret, inden sygdommen har nået at sprede sig.

Per Larsen kan således også fortælle om, hvordan han har tacklet sin kamp mod kræften og sit optimistiske syn på livet. I 2010 blev Per Larsen valgt til hovedbestyrelsen i Kræftens Bekæmpelse, og i 2011 efterfulgte han fodboldspilleren Ebbe Sand som vicepræsident. Siden 2012 har Per Larsen desuden været formand for Børnerådet.

Kultur

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camping 25
    Camping 25
  • Menu
    Menu
  • Foreningsside i Brande Bladet
    Foreningsside i Brande Bladet
  • Sommerfest
    Sommerfest

    Kalender

    28 Aug.

    Martin Kanstrup - En komisk musikalsk rejse gennem hverdagen

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    29 Aug.

    Poul Krebs med band

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    09 Oct.

    Huxi Bach - ufatteligt

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    24 Oct.

    Rasmus Nøhr - Tid til mirakler

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    21 Nov.

    Koncert med Rasmus Walther på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas, Storegade, Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.