Gå til hovedindhold

Ny ejer af Buffalo Pizza

Sathananthan Kanapathipillai

Til næste år er det 25 år siden, Brande ældste pizzeria, Buffalo Pizza, blev startet. De seneste godt 20 år har Buffalo været ejet af Sathianandan Nagarajah, men han er nu flyttet tilbage til sin familie i England, og derfor har Buffalo Pizza fået ny ejer: Pr. 18 december har Sathananthan Kanapathipillai – i daglig tale Satha – overtaget pizzeriaet, som han vil drive sideløbende med Brande Pizza- og Isbar på Torvet.

Sathas plan er i første omgang, at Buffalo skal holde åbent i weekenderne (torsdag – lørdag). Resten af ugen bliver kunderne betjent fra pizza- og isbaren på Torvet, hvor telefonen ligesom bestillinger på nettet også viderestilles til.

Noget af det første, Satha tager fat på, bliver dog en gennemgribende renovering af Buffalo Pizzas lokaler: Der skal både males, tapetseres og sættes nyt inventar ind, og hvis man har set, hvad han har fået ud af den tidligere grillcafé på Torvet, har man en ide om, at det nok skal blive flot.

Isbaren bliver til gengæld ikke berørt af overtagelsen af Buffalo Pizza, forsikrer Satha, der har været glad for flytningen fra Storegade til den mere centrale og synlige placering.

– Det går godt, og vi er glade for vores kunder, smiler han.

Erhverv

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Juletræstænding
    Juletræstænding
  • camp45
    camp45
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • Julemarked i Blåhøj
    Julemarked i Blåhøj

    Kalender

    09 nov.

    Skumringstime i Norden

    Arrangør: Foreningen Norden - se annoncen i Brande Bladet november udgave
    Sted: Uhre Friskole
    12 nov.

    Foredrag i Højskoleforeningen med Flemming Kloster Poulsen

    Arrangør: Brande Egnens Højskoleforening
    Sted: Sognegården i Brande
    13 nov.

    Juletræet i Brande tændes

    Arrangør: Brande City
    Sted: Brande midtby
    19 nov.

    Generalforsamling i Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Bestyrelsen Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Hallen
    20 nov.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med Henrik Møller Kjær

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne Hal C

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.