Nu kan du låne en trailer hos Røde Kors i Brande – gratis!
Annette Susanne Lynggaard Jacobsen ved traileren der forpå har en udførlig brugsanvisning.
Af Villy Guldbrand Jensen
Røde Kors Butikken i Brande stiller nu to trailere til rådighed for kunder, donatorer og andre der har brug for at få flyttet ting.
- Vi har lavet en aftale med Freetrailer, der står for bookingsystemet og vedligehold af trailerne, fortæller forretningsleder i Røde Kors butikken Annette Susanne Lynggaard Jacobsen, og vi nøjes med at stille parkeringspladsen til rådighed og så får vi vores reklame på trailerne.
Når man booker en trailersker det via en app og man får tilsendt en kode som bruges til at låse trailerne op med.
Man betaler et gebyr på 35 kroner for reservation af trailerne og de første fire timer er gratis i drift.
Herefter koster det 19 kroner i timen.
Et døgn koster 199 kroner. Susanne Jacobsen håber at ordningen bliver en succes. Ikke mindst for at hjælpe butikkens kunder og venner men også for at Røde Kors får reklamen ud at køre på vejene.
