Gå til hovedindhold

Naturen kan ikke blive ved med at vente

Arbejdet med naturnationalparkerne har ligget stille i snart 6 måneder. Selvom forsinkelsen i første omgang kunne tilskrives procedurer i forbindelse med valgkampen og regeringsdannelsen, så begynder utålmodigheden med regeringen nu at vokse.

Man må komme i gang igen, hvis vi skal sikre kvaliteten af vores natur og biodiversitet. Reelt har vi meget lidt strengt beskyttet natur i Danmark – blot omkring 2% ifølge Biodiversitetsrådets seneste rapport. Selv vores verdensarv og såkaldte nationalparker er ikke beskyttet mod at blive indvundet til vindmølletestcentre eller infrastruktur. Det er veldokumenteret, at hvis naturens og biodiversitetens tilstand skal vendes fra den nedadgående spiral, så kræver det, at vi lader naturen få reel og uforstyrret plads til, at de naturlige dynamikker af vind, vand, græsning og tid får lov til at virke.

Størrelsen er vigtig for at kunne skabe den mosaik af biotoper, som gør alle vores arter mindre sårbare. Mange arter er langsomme til at sprede eller flytte sig og er derfor utrolig udsatte, når deres levesteder ender som små og isolerede øer af natur imellem vores byer, veje, industri og marker. Naturnationalparkerne er et af de bedste og fagligt funderede bud på at løfte naturen i Danmark.

Det er nu muligt at beregne, hvor dyrt det er at lade stå til eller fortsætte vores udnyttelse af naturens ressourcer på land og til havs. I januar offentliggjorde Københavns Universitet en model for et grønt BNP. Med professor i økonomi Peter Birch Sørensen i spidsen demonstrerede arbejdsgruppen, hvordan miljø- og klimaeffekter af vores forbrug og produktion kan og bør indregnes i det almindelige BNP. Alene den negative effekt, som vi har på biodiversiteten i Danmark, bliver til svimlende 107 milliarder. Om året.

Der er stor opbakning til en rigere og vildere natur i befolkningen. En undersøgelse fra Københavns Universitet viste sidste år, at 84% af befolkningen er enige eller helt enige i, at naturnationalparker vil give gode naturoplevelser og være til gavn for naturen. Det understøttes af Friluftsrådets kortlægning af danskernes brug af naturen, hvor over 80% af de adspurgte færdes til fods i naturen blot for at nyde, sanse, og opleve den.

FN forpligter os til at sikre 30% beskyttet natur. EU forpligter os til at sikre de 10% som strengt beskyttet natur. Vi er langt fra disse mål. Naturen kan ikke blive ved med at vente.

Bjørn Djupvik og Kirsten B. Grarup

Foreningen Danmarks Vilde Natur, Midtjylland

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Brande Antenenforening
    Brande Antenenforening
  • Vestjylland Forsikring
    Vestjylland Forsikring
  • Drantum
    Drantum
  • Blåhøj Energiselskab
    Blåhøj Energiselskab
  • BrandeRocker
    BrandeRocker
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Ophav
    Ophav
  • BGU
    BGU
  • Uhre Udviklingsråd
    Uhre Udviklingsråd
  • Røde Kors
    Røde Kors
  • Brande Jagtforening
    Brande Jagtforening
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • Gospel
    Gospel
  • Billedgudstjeneste
    Billedgudstjeneste
  • Drantum Forsamlingshus
    Drantum Forsamlingshus
  • Brande
    Brande

    Kalender

    20 feb.

    Brande Jagtforening indkalder til generalforsamling

    Arrangør: Brande Jagtforening
    Sted: Klubbens lokaler Risbjergvej 60
    20 feb.

    Ohrenfeindt på Hotel Dalgas

    Arrangør: Brande Rocker
    Sted: Hotel Dalgas Brande
    23 feb.

    Bankospil i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    24 feb.

    Generalforsamling Uhre Købmandsgaard og Uhre Udviklingsråd

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd og Uhre Købmandsgård
    Sted: Uhre Købmandsgård
    24 feb.

    Generalforsamling i Brande Antenneforening

    Arrangør: Brande Antenneforening
    Sted: Hotel Dalgas Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.