Mindeord for Peter Møller
Peter Møller, var for mange et kendt og kærkomment ansigt i Brande. Gennem rigtig mange år var han en del af forsikringsbranchen, og med sit arbejde kom han i kontakt med mange mennesker i byen og området omkring Brande.
Men én ting har fulgt Peter næsten hele livet – hans store passion for fodbold.
Peter var engageret i Brande IF, blandt andet som medlem af bestyrelsen og senere aktivt medlem af Brande Old Boys. Fodbolden og fællesskabet omkring klubben betød meget for ham i hans yngre år. Herefter blev han medlem af BIF-fortiden, som han forblev aktivt medlem af lige til det sidste.
Samtidig havde Peter en helt særlig forkærlighed for VB. Det var ikke kun som tilskuer og fan, for i sine unge år havde han selv fornøjelsen af at trække VB-trøjen over hovedet og spille for klubben. Den kærlighed slap ham aldrig.
Fodbolden gav Peter mange gode oplevelser, venskaber og minder gennem et langt og godt liv – både på og uden for banen.
Peter blev 91 år og nåede at få et langt liv med mennesker omkring sig, som holdt af ham. Han vil blive husket og savnet – ikke mindst af sin familie, men også af de mange mennesker, der gennem årene lærte ham at kende i Brande, gennem arbejdet og gennem fodbolden.
Æret være Peter Møllers minde.
Familien
