Gå til hovedindhold

Millionunderskud på ældremaden

Kommunens egen leverandør af ældremad, Madjyden, der har til huse på Brandlundparken i Brande, har i 2021 haft et underskud på 778.000 kroner, og forventningen i 2022 er et underskud i omegnen af en million. Derfor skal der skæres ned på udbuddet, og samtidig sættes prisen for madservice op.

Som den primære årsag til underskuddet angiver kommunen selv manglende indtægter på døgnforplejning grundet tomme plejeboliger og lukning af Højris Have i Ikast. I Madjydens budget for 2023 regner man derfor med en stigning i prisen på madservice, som samlet set skal give en indtægtsforøgelse på cirka 600.000 kroner. Priserne på døgnforplejning kan til gengæld ikke hæves yderligere.

Desuden skal indkøbet af fødevarer reduceres med 700.000 kroner og lønbudgettet med andre 500.000 kroner.

Reduktionerne betyder, at man er nødt til at foretage tilpasninger af produktionen. I praksis kommer det til at betyde, at det set over en periode på fire uger fremover kun bliver muligt for borgere, der benytter sig af kommunens madservice, at vælge imellem ni hovedretter og ni biretter mod nu henholdsvis 10 hoved- og biretter.

Desuden fjernes surt, madpakker, salat og morgenmad fra sortimentet – men øllebrød vil dog fortsat være et tilbud.

Også for borgere, der er på døgnforplejning, bliver udbuddet reduceret fra ti til ni hoved- og biretter, og fremover får de kun mulighed for en lun ret to gange om ugen i stedet for de nuværende tre gange.

Inden ændringen kan træde i kraft – efter planen skal det ske fra årsskiftet – skal den først godkendes af Ikast-Brande Kommunes Sundheds- og ældreudvalg, men inden sagen skal behandles på udvalgsmødet den 7. december, er såvel Ældrerådet som Handicaprådet blevet bedt om at komme med deres input i form af et høringssvar.

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Blåhøj El
    Blåhøj El
  • Forum Brande
    Forum Brande
  • camp 19
    camp 19
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • MES
    MES
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Agroland
    Agroland

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    07 maj.

    Musik og sundhed med Ole Brandstrup på Ruskjærholm

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    11 maj.

    Forum Brande inviterer til offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Brande Højskole
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.