Skip to main content

Mere street art i 2018

I den første weekend i juli var der for tredje gang International Street Art-festival i Brande, og når byens ældste gavlmalerier næste år kan fejre 50 års fødselsdag, falder det sammen med den fjerde udgave af festivalen.

- I såvel Lions Brande som i Visit Ikast-Brande synes vi, at så stor en succes fortjener at blive fulgt op. Vi har derfor besluttet os for at sætte alle kræfter ind på at afvikle endnu en forrygende festival, nemlig ”International Street Art Festival 2018” i året, hvor Brandes gavlmalerier fylder 50 år. Det bliver et helt særligt kunstår, fastslår turistchef Jette Nielsen i en hilsen til de sponsorer, der gjorde sommerens street art-festival mulig.

Turistchefen er allerede så småt begyndt at glæde sig til næste års street art-festival, der afvikles i weekenden 30. juni – 1. juli.

Kultur

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Camping 38
    Camping 38
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Foreningsside
    Foreningsside

    Kalender

    18 Sep.

    Stolegymnastik med Ældre Sagen

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brandlundparken i Bikuben
    19 Sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med foredrag "Fra Skagen i nord til Kruså i syd"

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    21 Sep.

    Høstgudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådene
    Sted: Brande Kirke
    21 Sep.

    Menighedsmøde Brande

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Sognegården
    21 Sep.

    Høstgudstjeneste i Skærlund Kirke

    Arrangør: Menighedsrådene
    Sted: Skærlund Kirke

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.