Skip to main content

Mere rock i kullene Grundlovsdag

Green-Hill

Der er næsten ingen grænser for alle de musikfestivaler, der er blevet aflyst siden den seneste opdatering af corona-restriktionerne, men lokalt går man mod strømmen.

Således er der lagt op til endnu en omgang "Rock i kullene" på Brunkulsmuseet i Søby lørdag d. 5. juni, som jo ikke bare er Grundlovsdag, men også fars dag.

Flere af navnene var også på plakaten i forbindelse med sidste års premiere på musikfestivalen, heriblandt de lokale bands Green-Hill (bill.) og Argon Fire, der tidligere gik under navnet Born2Rock.

Derudover bliver der mulighed for et genhør med Daniel Wodarka i front for bandet Lydmur, mens John Mogensen Live og 50'erbandet Billybobbers er nye i denne sammenhæng.

Der vil kun blive sat 200 billetter til salg til arrangementet, oplyser brunkulsmuseets formand, Jan Svendsen, som også i år samarbejder med musikforeningen Branderocker om arrangementet.

Kultur

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • camp
    camp

    Kalender

    23 Nov.

    Brande Citys julemesse

    Arrangør: Brande City
    Sted: Remisen Brande
    23 Nov.

    Julemarked i Brande Baptistkirke

    Arrangør: Brande Baptistkirke
    Sted: Brande Baptistkirke
    26 Nov.

    Spaghettigudstjeneste for børn og sultne sjæle

    Arrangør: Præsterne og Aktivitetsudvalget
    Sted: Brande Kirke og Sognegården
    26 Nov.

    Generalforsamling i Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab AMBA
    Sted: Blåhøj Hallen
    28 Nov.

    Fredagscafe i Sognegården

    Arrangør: Anne Dolmer og Aktivitetsudvalget
    Sted: Sognegården i Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.