Gå til hovedindhold

Marie Nygaard hædret som årets medarbejder på IFF i Grindsted

Marie Nygaard

Marie Nygaard fik diplom og blomster overrakt af fællestillidsmand Flemming Kristensen, formand for det udvalg som udpeger årets medarbejder på IFF i Grindsted.

Hele 37 kolleger fra afdelingen havde peget på Marie Nygaard, som årets medarbejder på IFF i Grindsted. Men selv understreger hun, at alle kollegerne har været med til at løfte det store projekt, som hun arbejdede på gennem halvandet år, nemlig at få opgraderet styringen af en mellemvaretankgård på fabrikken.

- Tankgården er en gruppe af tanke med flydende produkter fra vores Dimodan-fabrik. Der er rigtig mange komponenter og styring, der skal passe sammen. Hele projektet varede i halvandet år, hvor jeg blandt andet udviklede og beskrev krav til processtyringen. Det har været ganske omfattende, fortæller Marie Nygaard og nævner som eksempel, at der i projektet er trukket 7 km nye kabler, brugt 16.000 strips og konfigureret over 1.500 pumperuter.  

Altid med et smil på læben
Det hører med til billedet, at projektet er gennemført samtidig med, at produktionen er opretholdt. Det har krævet fleksibilitet og forståelse fra medarbejderne i området.

- Projektet har krævet mange timer og en stor indsats. På trods af det har Marie altid mødt os med et stort smil på læben. Da vi skulle til at bruge den nye styring, sad hun ude i styrerummet i to uger, så operatørerne hurtigt kunne få fat i hende, og de fejl, der dukkede op, blev rettet med det samme. Derudover har vi kunnet ringe til Marie både tidligt og sent samt i weekenderne og få hjælp, står der blandt andet i kollegernes indstilling til prisen.

Det omfattende projekt er derfor udført med meget få gener.

Det er en holdindsats
Marie Nygaard er både overrasket og taknemmelig over at modtage anerkendelsen.

- Men succesen med projektet er mindst lige så meget båret af operatørernes vilje til samarbejde, og af projektteamet og de kolleger, som måtte løfte de andre opgaver, der ellers ville lande på mit bord i det halvandet år. Det har da været en stor opgave, men også meget spændende at være med til at løse fra bunden af, siger hun.


Marie Nygaard stammer fra Grindsted, men flyttede for at læse til ingeniør i Odense. Som færdiguddannet fik hun i 2014 sit første job. Hun blev driftsingeniør på fabrikken i Grindsted og har siden 2018 været i Dimodan-afdelingen.

Hun og ægtefællen Christian er flyttet tilbage til egnen med deres to døtre på 6 og 8 år. I år er familien flyttet ind i et hus, de har bygget i Filskov.

Marie Nygaard er glad for sin arbejdsplads, hvor hun nu har været i 11 år, og hvor begge hendes forældre også arbejdede.

- Det er en virksomhed med alsidige opgaver og plads til forskelligheder. Og så har jeg nogle virkelig gode kolleger, som jeg sætter stor pris på.

 

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Drantum
    Drantum
  • BGU
    BGU
  • camping
    camping
  • Brande Vandværk
    Brande Vandværk
  • BGU
    BGU
  • Billedgudstjeneste
    Billedgudstjeneste
  • Brande Vandværk
    Brande Vandværk
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Agroland
    Agroland

    Kalender

    04 mar.

    Billedgudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Eunjin Ko Dey og Arne Holst-Larsen
    Sted: Brande Kirke
    05 mar.

    Generalforsamling Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    10 mar.

    Foredrag med Niels Krause-Kjær i Højskoleforeningen

    Arrangør: Brande Egnens Højskoleforening
    Sted: Sognegården i Brande
    18 mar.

    Generalforsamling i Brande Vandværk

    Arrangør: Brande Vandværk
    Sted: Brande Vandrerhjem
    21 mar.

    Forårsopvisning i BGU

    Arrangør: BGU Brande Gymnastik- og Ungdomsforening
    Sted: Brande Hallerne

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.