Skip to main content

Mænd er blevet bedre til farver...

Konstaterer Morten Orluff, som i denne uge kan markerer sit 10-års jubilæum som selvstændig ”tøjmand” i Brande. Han kan se tilbage på nogle spændende år med de udfordringer det giver at imødekomme kundernes ønsker og klæde dem på.
 
Da Morten Orluff købte butikken var den medlem af kæden Tøjeksperten, men den meldte han sig ud af og frem til 2006 stod han udenfor kædesamarbejdet og drev forretningen under navnet Sir O, siden blev han medlem af Wagner-kæden for så i marts i år atter at vende tilbage til Tøjeksperten, som er Danmarks største herretøjskæde.
-Wagners koncept harmonerede ikke med, hvad jeg gerne ville med min butik, så derfor valgte jeg dem fra og gik tilbage til Tøjeksperten. Her har jeg større frihed til at tilpasse butikken til byens efterspørgsel. Hertil komme nogle fordele i forbindelse med indkøb og landsdækkende bytteservice, forklarer Morten Orluff. (Læs mere i Brande Bladet)

Erhverv

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bo Sand
    Bo Sand
  • Camp
    Camp
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    13 Nov.

    Livsmodsgruppe

    Arrangør: Anne Dolmer og Rie Mortensen
    Sted: Sognegården i Brande
    13 Nov.

    Åbent hus i Aktivitetscentret Brandlundparken

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken
    13 Nov.

    Teaterkompagniet opfører Emil fra Lønneberg

    Arrangør: Teaterkompagniet i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    13 Nov.

    Foredrag med Lillian Hjorth-West i Brande Egens Højskoleforening

    Arrangør: Brande Egnens Højskoleforening
    Sted: Sognegården i Brande
    14 Nov.

    Juletræstænding i Brande

    Arrangør: Brande City detail
    Sted: Store Torv i Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.