Gå til hovedindhold

Lyt til borgerne!

- Vi har tonsvis af høringer og tonsvis af borgerinddragelse - det er naivt at tro, at vi kan have et konsensus-demokrati, anførte Simon Vanggaard (DF), da fremtiden for Præstelundskolens grund var til debat på torsdagens vælgermøde i Remisen. Udsagnet fik Enhedslistens Charlotte Kold til at betegne det som ”interessant”, at dialog kan foregå gennem høringssvar.

- Lyt til borgerne – det gør man ikke, tordnede Henrik Overgaard. Også SF’s Karina Gudmann efterlyste mere borgerinddragelse og opfordrede til at ”stoppe de her lukkede møder”, ligesom Frihedslistens Elisabeth Victoria Muhlig fik lejlighed til at fremhæve en af listens kerneværdier:

- Direkte demokrati – det er det, vi står for.

Ib Lauritsen lod sig ikke rokke:

- Det kan kun være byrådspolitikerne, der træffer den beslutning, fastholdt han og forklarede, at det var nødvendigt at behandle sagen som et lukket punkt, når der er økonomi involveret. Han nævnte desuden sidste års proces vedrørende planerne for midtbyerne i Ikast og Brande som eksempler på involvering af borgerne og konstaterede, at ”det ene udelukker ikke det andet”. Han var dermed helt på linje med Kasper Pauli, som pointerede:

- I nogle sager giver det mening at lave borgerinddragelsen, i andre gør det ikke.

Med de ord kunne ordstyrer Peder Holt sende både politikere og tilhørere ud til en kort pause, inden debatten blev genoptaget og til sidst rundet af med to minutters afsluttende bemærkninger fra hvert af de 10 partier og lister.

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Camp35
    Camp35
  • BGU
    BGU
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Ældre Sagen
    Ældre Sagen
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Takkeannonce
    Takkeannonce

    Kalender

    10 sep.

    På tur til Indien. Foredrag med Hanne Folmer og Svend Erik Hansen

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    18 sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med Ole Tang

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.