Skip to main content

Lokalplan godkendt med marginale ændringer

I sidste uge godkendte Ikast-Brande Kommunes Udviklings- og erhvervsudvalg den tilrettede udgave af den lokalplan, der skal muliggøre byggeriet af ca. 110 boliger på Nordlundvej vest for rideskolen.

Den 9. juli sidste år besluttede Planklagenævnet på baggrund af en klage fra Danmarks Naturfredningsforening (DN) at ophæve den oprindelige lokalplan, byrådet efter en langvarig debat og et nedstemt ændringsforslag havde vedtaget enstemmigt i starten af maj. Lokalplanen skulle gøre det muligt for BM Invest at opføre over 100 boliger på Nordlundvej vest for rideskolen. Et område der indgår som et delelement i strukturplanen for Brande Syd med overskriften ”Skoven”.

Begrundelsen fra Planklagenævnet var dengang den manglende foroffentlighed i processen, nærmere bestemt at det tilhørende kommuneplantillæg ikke havde været sendt i særskilt høring.

Derfor blev kommuneplantillægget erklæret ugyldigt, og det samme gjorde lokalplanen, idet den ikke længere var i overensstemmelse med kommuneplanen.

11. oktober godkendte et enigt byråd så en lettere revideret lokalplan for området, og lokalplanen, som nu har fået nr. 420, blev efterfølgende sendt i høring frem til den 17. november.

Det har udløst i alt 10 høringssvar fra omkringboende, og fem af disse er i meget begrænset omfang blevet indarbejdet i en endelige lokalplan. Til gengæld har høringssvarene fra DN og Det Danske Spejderkorps (DDS), som holder til i spejderhytten lidt længere inde ad Nordlundvej, ikke givet anledning til tilpasninger.

Læs mere i dagens udgave af Brande Bladet

Politik

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camping 34
    Camping 34
  • Rahbek
    Rahbek

    Kalender

    20 Aug.

    Ældregudstjeneste og kaffebord

    Arrangør: Præsterne i Brande
    Sted: Brande kirke
    20 Aug.

    Pilgrimsvandring fra Skærlund til Uhre

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Skærlund kirke
    21 Aug.

    Own Awten i Blåhøj

    Arrangør: En række butikker og firmaer i Blåhøj
    Sted: På pladsen ved Blåhøj El
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    22 Aug.

    Uhre byfest

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd & Uhre GIF
    Sted: Se annonce i Brande Bladet

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.