Mere biogas-fakta

I et læserbrev fra Katja & Ulrik Bjerre rejses der tvivl om de faktuelle oplysninger, som Peter Gæmelke fremlagde i et tidligere indlæg. Vi skal her kort redegøre for sagen:
1. Om kørsel og antal transporter:
På side 116 i VVM står:
”Ved den ansøgte produktion på i alt ca. 150.000 tilført og fraført biomasse forventes dermed et gennemsnit på omkring 30 transporter ind og ud fra biogasanlægget i hverdagene fordelt på hele året. I støjberegningen er der beregnet med op til 48 transporter med gylle og tipvogne i tidsrummet 6-18, idet der herved er taget højde for sæsonudsving (bl.a. kampagneperioden for kartofler)”
2. Om sikkerhed:
Vi vil bestræbe os til det yderste for et opnå en høj sikkerhed for vore naboer og medarbejdere. En veluddannet og ansvarlig medarbejderstab, der benytter effektive kontrolprocedurer, skal sikre høje standarder for sikkerhed på anlægget. Fra naturens hånd har biogas heldigvis den egenskab, at den vil stige til vejrs og hurtigt blive blandet med luften. Biogasanlægget må ikke udgøre en sikkerhedsmæssig trussel for de omkringboende.
3. Om afstand til beboelse:
På side 54 i VVM står der nævnt en afstand til Arvad Tværvej 6 på ca. 20 m. Det er dog afstanden fra skel til skel. De procesanlæg, der potentielt kan skabe lugtgener er imidlertid af hensyn til naboerne rykket på grunden – så afstanden fra anlæg til bolig er ca. 80 meter.
I relation til Naturstyrelsens vejledning står der i denne:
”Der findes ingen afstandskrav til boliger og bebyggelser for biogasanlæg. Planlægningsmæssigt
forsøger man dog at overholde en minimumsafstand på 500 m til nærmeste bebyggelse (landsby
eller større samling af boliger) og 300 m til nærmeste bolig i det åbne land. Det sker for i videst
muligt omfang at reducere gener fra den forøgede lastbiltransport, og for at mindske risikoen for
lugtgener for så mange som muligt, så meget som muligt.”
4. Kontakt til naboerne:
Vi stræber efter at biogasanlægget kommer til at genere så lidt som muligt; vi ønsker godt naboskab og håber på gensidig fair behandling. I forbindelse med forhandlingerne aftalte parterne, at vi indhentede en ejendomsmæglervurdering af, hvorledes værdien af Arvad Tværvej 6 kan tænkes påvirket af opførelsen af biogasanlægget. Vi har tilbudt at købe ejendommen for et beløb, der ligger over vurderingen for at tage højde for den usikkerhed, der er i en sådan vurdering - betinget af, at biogasanlægget bygges. Vi håber fortsat på, at finde en mindelig løsning for alle parter.
Hans Duus Jørgensen
Bestyrelsesformand
Axel Månsson
Bionaturgas Månsson
Tilføj kommentar