Skip to main content

Kunstnere under stjernehimlen

Søndag var sidste chance for at opleve duoen Demonas lydinstallationskunst i den runde hal ved Brande Å, som udgør del af det gamle rensningsanlæg, men dårligt havde et hold kunstnere forladt bygningen med det spektakulære tag, før andre stod klar til at tage over.

Det er den nystartede skater-forening, Bane7330 Urban Street Sport, der har fået en aftale i stand med foreløbig fem kunstnere med tilknytning til Brande om at sætte lørdagen under årets Brande Marked af til hver at fremstille et maleri, som efterfølgende skal bortauktioneres til fordel for planerne om et egentligt skater-paradis i form af en hal.

En af de fem kunstnere, der har sat en lørdag af til at udsmykke hver deres lærred på 240 x 120 cm., er Finn Birkelund, men hvem de øvrige er, kan du læse i Brande Bladet, som i denne uge udkommer allerede tirsdag p.g.a. Bededag.

Kultur

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Camping 38
    Camping 38

    Kalender

    19 Sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med foredrag "Fra Skagen i nord til Kruså i syd"

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    21 Sep.

    Høstgudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådene
    Sted: Brande Kirke
    21 Sep.

    Menighedsmøde Brande

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Sognegården
    21 Sep.

    Høstgudstjeneste i Skærlund Kirke

    Arrangør: Menighedsrådene
    Sted: Skærlund Kirke
    21 Sep.

    Høstgudstjeneste i Uhre Kirke

    Arrangør: Menighedsrådene
    Sted: Uhre Kirke

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.