Gå til hovedindhold

Kunsten stiger – også i den gamle tekniske skole

Af Villy Guldbrand Jensen - 

Gennem en uges tid har lokale kunstnere arbejdet i den gamle tekniske skole på Storegade – skråt over for Hotel Dalgas – hvor de hver især har fået tildelt et værelse de skal male i netop deres stil og med helt frie hænder.

I weekenden under StreetArt var det muligt for publikum at besøge de arbejdende kunstnere og se hvor langt de var nået og hvad deres fantasier kom op med.

Gennem begge dage var der stor tilstrømning.

Alle ville gere se det de havde hørt rygter om – og for en del var det et gensyn med bygningen.

Flere havde arbejdet der eller gået i skole i bygningen, der nu ejes af Hotel Dalgas og skal bruges til overnatningssted for hotellets gæster.

I bygningen kunne man bl.a. finde to værelser der var dedikeret til afdøde Kai Husum og Niels Ejnar Rust, og i de andre værelser var Finn Birkelund, Ayoe Pløger, Lund Dichmann, Poul Schöbel og Aksel Kror hver især i gang med deres værelser – godt forstyrret af gæsterne der havde masser af kommentarer og rosende ord til kunstnerne.

Efter planen skal kunstnerne være færdige midt i juli måned. Værelserne forventes at være klar til brug i oktober 2023.

 

På fotoet har Finn Birkelund vanen tro gang i de kraftige farver. Han maler mange kvinder på væggene - både nogle han har kendt og nogle han har drømt om - og har som en lille pudsighed malet Brande kirke i hjørnet – her ændrer billedet sig alt efter hvor man stiller sig.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Flyvergraven
    Flyvergraven
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Blåhøj El
    Blåhøj El
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Camping
    Camping
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Brande City
    Brande City
  • Ellen Øllgaard
    Ellen Øllgaard

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    05 maj.

    Kransenedlæggelse på flyvergraven i Skarrild

    Arrangør: Skarrild Menighedsråd, Skarrild Borgerforening, Skarrild/Karstoft Museum og Lokalarkiv, Kulturisten og Hjemmeværnet
    Sted: Kirkegården i Skarrild
    05 maj.

    Den gode politiske samtale - med Brandes 8 byrådsmedlemmer

    Arrangør: Brande City
    Sted: Pakhuset i Brande
    07 maj.

    Musik og sundhed med Ole Brandstrup på Ruskjærholm

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.