Gå til hovedindhold

Konservative og Fælleslisten sat udenfor døren

På et pressemøde i eftermiddag fremlægger De konservative og Fælleslisten et alternativ til det budgetforlig, byrådets øvrige partier indgik mandag.

Men det er ikke kun i forbindelse med budgettet for 2023, De konservative og Fælleslisten står udenfor - også når budgettet for 2024 skal forhandles på plads om et år, må de to partier/lister i første omgang forvente at blive sat udenfor indflydelse.

Af den forligstekst, som de fire øvrige partier i byrådet (Venstre, Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti og Nye Borgerlige) er blevet enige om, fremgår det således, at "forliget skal evalueres ifm. budgetlægningen 2024-2027, hvor samme forligskreds vil søge at nå til enighed om budgettet for den kommende periode."

Dansk Folkepartis gruppeformand, Simon Vanggaard, bekræfter, at formuleringen skal forstås helt bogstaveligt:

- I forbindelse med næste års budget er udgangspunktet, at forligskredsen starter forhandlingen. Så kan øvrige partier komme ind i processen efterfølgende. Men forligspartierne kommer med udkastet, fastslår DF'eren.

Dermed er der udsigt til et nybrud i den måde, budgetforhandlingerne i Ikast-Brande Kommune kommer til at foregå på - tidligere har udgangspunktet været, at samtlige byrådets partier/lister har været involveret i processen fra start.

Også på et andet område får det stor betydning for De konservative og Fælleslisten, at de har valgt at stå udenfor budgetforliget: når besparelserne på 40 mio. kr. skal udmøntes i løbet af efteråret. Her er udgangspunktet ifølge forligsteksten, at "processen for udmøntningen aftales mellem forligspartierne, men det er hensigten, at det skal ske i dialog på udvalgsmøder på en måde, der er afstemt med, at forliget ikke har samlet hele byrådet.”

Ifølge Simon Vanggaard betyder det, at forligspartiernes udvalgsmedlemmer har tov i besparelserne i udvalgene.

- Det skal naturligvis afstemmes med forligskredsen, når det skal vedtages i byrådet. Øvrige udvalgsmedlemmer er velkommen til at tage del i diskussionerne på udvalgsmøderne, lyder det fra DF'eren.

 

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Give Møbler
    Give Møbler
  • camp34
    camp34
  • AJ Ruden
    AJ Ruden
  • Brande Brillecenter
    Brande Brillecenter
  • Ældre Sagen
    Ældre Sagen
  • BGU
    BGU
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse

    Kalender

    28 aug.

    40 års jubilæum AJ Ruden

    Arrangør: AJ Ruden
    Sted: Hotel Dalgas Brande
    10 sep.

    På tur til Indien. Foredrag med Hanne Folmer og Svend Erik Hansen

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    18 sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med Ole Tang

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.