Kald det kærlighed - kald det en fest
Torsdag aften var der overfor Brande Hallerne rejst en scene hvor Green-Hill og Lars Lilholt Band skulle optræde om aftenen.
Rundt på pladsen var der boder hvor Brandes mange foreninger var inviteret til at lave boder med mad og drikkevarer.
En flot gestus fra arrangørernes – og specielt sponsorernes – side.
Adgangen til pladsen og koncerten var gratis, og det kan de omkring 5000 der var mødt frem takke en lang række sponsorer i Brande for – de havde lagt penge på bordet og sagt: Selvfølgelig skal vi have en fest i Brande – med Green-Hill og Lars Lilholt Band.
Og det fik vi!
Green-Hill startede festen op kl. 18.15, og publikum fik hvad de kom efter.
Green-Hill er som en god rødvin – de bliver bedre med årene, og i torsdags havde de taget deres nye sanger, Kenneth Nickelsen med, der for første gang skulle til eksamen overfor publikum i Brande.
Og han bestod med bravour.
Med den stemme Kenneth har bliver savnet af John Jones fra Oyster Band og Bruce Guthro fra Runrig til at bære.
Hans stemme passer perfekt til Green-Hills musik.
Det bliver spændende at følge gruppen fremover.
Kl. 20.00 præcis var det Lars Lilholt Bands tur til at indtage scenen i Brande.
For 25 år side var netop det band det første orkester Lions i Brande hyrede for at lave en musikaften i Brande.
Det skete på plænen bag ved Dalgasskolen og det blev startskuddet til en lag række musikfestivaler arrangeret af Lions inden de kastede sig over StreetArt i stedet.
Og netop fordi det var Lars Lilholt der spillede for 25 år siden var det et stort ønske at markere det med en gratis koncert i Brande under 850 års jubilæet.
Og folk fik hvad de kom efter.
Med en blanding af gamle og nye numre.
Med 42 år på landevejen som Lars Lilholt Band har de rutinen og følingen med hvordan de sætter en god koncert sammen.
Læs mere i Brande Bladet på tirsdag!