Gå til hovedindhold

Juniormesterlære bliver permanent: Men Ikast-Brande mangler stadig de sidste procent

Peder Fenger

POLITIKS INDBLIK ved Peder Fenger

Ikast-Brande Byråd har netop vedtaget at gøre juniormesterlære permanent med faste "J-klasser" i både Ikast og Brande. Selvom kommunen klarer sig bedre end landsgennemsnittet, er der stadig et stykke op til Christiansborgs målsætning om 5 procent.

Efter et prøveår har byrådet nu lagt skinnerne for fremtidens juniormesterlære. Fra august 2026 etableres der to centrale J-klasser for almene elever – én i hver af kommunens hovedbyer – samt en særlig ordning for elever med specialtilbud.

Ikast-Brande overhaler storbyerne

En helt ny analyse fra SMV Danmark viser, at mange kommuner kæmper med at få ordningen i gang. På landsplan er under 3 procent af eleverne i 8. og 9. klasse i juniormesterlære, og i flere storbyer er tallet helt i bund.

Her står Ikast-Brande stærkere. Med 30 tilmeldte elever lander kommunen på en andel på 3,4 procent. Det er over landsgennemsnittet, men stadig under de 5 procent, som SVM-regeringen har sat som nationalt mål.

Hvad mangler vi for at nå de 5 procent?

For at nå målet om 5 procent skal Ikast-Brande op på cirka 45-50 elever i ordningen. Byrådet har allerede taget de første skridt ved at frigive en pulje på 1,5 millioner kroner over de næste tre år og fastsætte et klasseloft på 18 elever for at sikre kvaliteten.

Ifølge Kasper Munk Rasmussen, uddannelseschef i SMV Danmark, handler det sidste ryk om synlighed:

”Tallene viser tydeligt, hvor vigtigt det er, at den enkelte kommune tager ejerskab. Hvis man ikke lokalt sørger for, at elever, forældre og virksomheder kender til muligheden, så sker der ingenting.”

En praktisk vej ud af skoletræthed

Evalueringen fra prøveåret i Ikast-Brande viser, at ordningen virker. Elever med skoletræthed genfinder motivationen, når de får lov at bruge hænderne 1-2 dage om ugen i en lokal virksomhed.

Med de nye J-klasser og en investering på 19.000 kr. ekstra pr. elev, satser kommunen på, at den tættere kontakt til erhvervslivet og de faste rammer vil få endnu flere unge til at vælge den praktiske vej gennem udskolingen.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • camp25
    camp25
  • Kunstfortælling
    Kunstfortælling
  • Å-ræs
    Å-ræs
  • Markedstips
    Markedstips
  • Søby
    Søby
  • Street Art
    Street Art
  • Lions
    Lions
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Street Art
    Street Art
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Sankt Hans i Drantum
    Sankt Hans i Drantum
  • Hans Bertnsen
    Hans Bertnsen

    Kalender

    23 jun.

    Sankt Hans aften i Drantum

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    26 jun.

    Street Art i Brande

    Arrangør: Brande City
    Sted: Brande Midtby
    27 jun.

    Street Art i Brande

    Arrangør: Brande City
    Sted: Brande midtby fra lyskryds til lyskryds
    27 jun.

    Street Art i og ved Sognegården

    Arrangør: Indre Mission og Menighedsrådet
    Sted: Sognegården i Brande
    27 jun.

    Kunstfortælling og koncert i Brande Kirke

    Arrangør: Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.