Skip to main content

Jordbærhygge på Brandlundparken

Findes der noget mere dansk end jordbær med mælk og fløde? Skulle man omsætte Dannebrog til noget spiseligt, kunne resultatet vel dårligt blive andet end den rød/hvide spise, der er indbegrebet af dansk sommer.

Tirsdag holdt Brandlundparken en mangeårig tradition i hævd, da aktivitetsrådet bød på jordbærhygge i caféen som en slags afslutning på forårssæsonens tætpakkede program. Gitte Brønnum bød velkommen og funderede lidt over, hvordan jordbærhygge uden jordbær ville have været.

– Da vi fastlagde datoen i starten af maj, var vi meget betænkelige: Kommer der overhovedet nogen jordbær? Det ændrede den efterfølgende måned ikke på, men som hun konstaterede:

- Lige pludselig kom de på trods af kulde, regn og manglende sommer.

De flotte, modne bær havde Jens Jensen hentet hos Marissa og Finn Qvotrup i gårdbutikken på Mylius Erichsensvej. I alt 17,5 kg, som han også selv hjalp til med at rense, så mon ikke de smagte ekstra godt, da han som en af et halvt hundrede fremmødte endelig kunne sætte tænderne i dem?

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • sport
    sport
  • 50
    50
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    17 Dec.

    Ekstraordinær generalforsamling Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.