Skip to main content

Johnny Madsen vender tilbage

Han har spillet i Brande mange gange – senest i oktober 2015 – og til efteråret vender Johnny Madsen endnu engang tilbage til Brande for at give koncert i selskab med guitaristen Knud Møller og trommeslageren Henrik From.

Det er musikforeningen branderocker.dk, som end-nu engang har formået at få den vestjyske sanger, sangskriver, maler og meget mere til at sætte Brande på turnéplanen, og ligesom Johnny Madsens seneste optrædener foregår koncerten også denne gang i Remisen.

Fredag d. 20. oktober for at være helt præcis, og selvom det er den sidste dag i efterårsferien, vil det være noget af en overraskelse, hvis billetterne til koncerten ikke bliver udsolgt – det plejer de.

Koncerten med Johnny Madsen og co. er indtil videre den eneste, branderocker har offentliggjort for efteråret, men efter fredagens udsolgte koncert på Smagshuset med Viggo Sommer, resterer der endnu to koncerter inden sommerferien: 28. april spiller U2-kopierne Die Herren i Remisen, og d. 19. maj er det et andet velkendt cover-band, der står for tur, når AC/DC-kopierne Back in Black trykker den af.

Kultur

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • sport
    sport
  • 50
    50

    Kalender

    14 Dec.

    Juletræsfest i Brande Kirke og Sognegård

    Arrangør: Arne Holst-Larsen og "Juletræslauget"
    Sted: Brande Kirke og Sognegården
    17 Dec.

    Ekstraordinær generalforsamling Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.