Gå til hovedindhold

Indstiller afslag til Rotary Brande

På Udviklings- og erhvervsudvalgets møde onsdag den 22. januar skal udvalget tage stilling til en ansøgning fra Brande Rotary Klubs ansøgning om opstilling af kunstværk i rundkørslen ved Østre Alle.

Kunstværket består af tre skulpturer placeret på granitsøjler, som placeres tre forskellige steder i rundkørslens midterø. Skulpturerne er lavet af den afdøde kunstner Keld Moseholm, og bliver udført i granit og bronze.

På mødet i Udviklings- og Erhvervsudvalget den 17. april 2024 drøftede udvalget muligheden for at opsætte kunst i rundkørsler i Brande og Ejstrupholm. Udvalget besluttede på daværende tidspunkt at godkende opsætningen af kunst i rundkørslen i Ejstrupholm, og udsætte beslutningen vedr. rundkørslen i Brande. 

Efter beslutningen om opsætning af kunstværkerne blev udsat på udvalgsmødet d. 17. april 2024 har Rotary i Brande arbejdet videre med projektet, og været i yderligere dialog med Teknik og Miljø samt Billedkunstrådet. 

På baggrund af denne dialog foreslår Teknik og Miljø, at der meddeles afslag til opsætning af skulpturerne i rundkørslen ved Østre Allé af hensyn til trafiksikkerheden og på baggrund af billedkunstrådets vurdering af placeringen i rundkørslen. 

Lokalnyt

Kommentarer

Indsendt af Leif (ikke efterprøvet) den fre, 17 jan 2025 - 20:31

Så kommer der nok heller ikke noget op i rundkørslerne ved Ejstrupholmvej og motorvejen 

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Give Møbler
    Give Møbler
  • camp45
    camp45
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • Juletræstænding
    Juletræstænding
  • Julemarked i Blåhøj
    Julemarked i Blåhøj

    Kalender

    09 nov.

    Skumringstime i Norden

    Arrangør: Foreningen Norden - se annoncen i Brande Bladet november udgave
    Sted: Uhre Friskole
    12 nov.

    Foredrag i Højskoleforeningen med Flemming Kloster Poulsen

    Arrangør: Brande Egnens Højskoleforening
    Sted: Sognegården i Brande
    13 nov.

    Juletræet i Brande tændes

    Arrangør: Brande City
    Sted: Brande midtby
    19 nov.

    Generalforsamling i Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Bestyrelsen Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Hallen
    20 nov.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med Henrik Møller Kjær

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne Hal C

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.