Gå til hovedindhold

Historisk flot år for Schouw & Co.

2015 blev blandt de absolut bedste i historien for det 140 år gamle børsnoterede industrikonglomerat, der har fiskefoderproducenten BioMar som sit klart største datterselskab.

- Både driftsindtjening og cash flow fra driften er det bedste, vi nogen sinde har leveret, og betydeligt bedre end vi turde håbe på, da vi gik ind i året. Sådan lyder den utvetydige melding fra Schouw & Co.’s øverste direktør, Jens Bjerg Sørensen. BioMar stod for 71% af koncernomsætningen, men opnåede trods en omsætningsvækst på 6% til tæt på 9 mia. kr. et stort set uændret resultat før skat: Et overskud på 399 mio. kr.

Målt i mængder er BioMars afsætning faktisk faldet en smule i 2015, men højere råvarepriser og en stigende dollarkurs har trukket omsætningen op.

I 2016 forventer BioMar igen at øge afsætningen og budgetterer derfor med en ganske vist relativt beskeden vækst i omsætningen på 2,5% til 9,2 mia. Bl.a. fordi det græske marked er i bedring og fordi en ny fabrik i Tyrkiet forventes taget i brug i løbet af 2. kvartal. Til gengæld er der udsigt til fortsat tilbagegang på det vigtige chilenske marked, og udsving i råvarepriserne kan også indvirke på omsætningen, dog uden at det påvirker resultatet nævneværdigt.

For 2016 som helhed forventer BioMar et overskud på driften (EBIT) i intervallet 410 – 450 mio. kr., hvilket er på niveau med de to seneste år.

Erhverv

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Vesterlund Friplejehjem
    Vesterlund Friplejehjem
  • camp38
    camp38
  • Kræftens bekæmpelse
    Kræftens bekæmpelse
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Brande Hallerne
    Brande Hallerne
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • Kirkekontoret
    Kirkekontoret
  • Ældre Sagen
    Ældre Sagen
  • Brande Dagligstue
    Brande Dagligstue
  • Agroland
    Agroland

    Kalender

    17 sep.

    Grønland i 1000 år - foredrag ved seniorforsker Bent Nielsen

    Arrangør: Brande Egnens Højskoleforening
    Sted: Sognegården i Brande
    18 sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med Ole Tang

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    25 sep.

    Indvielse af Brandes Dagligstue

    Arrangør: Dok Arends - Det Gamle Sygehus
    Sted: Dr. Arendsvej 1, Brande
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke
    01 okt.

    SIM starter indendørs aktiviteter

    Arrangør: SIM Brande
    Sted: Brande Hallerne

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.