Gå til hovedindhold

Her vil virksomhederne helst bo

Samsø

År efter år bliver Ikast-Brande af Dansk Industris medlemmer kåret til kommunen med Danmarks bedste erhvervsklima, men topplaceringen slår tilsyneladende ikke igennem, når det kommer til de danske virksomheders vurdering af, hvor attraktiv kommunen er at slå sig ned i. I hvert fald ikke hvis en analyse fra søgeportalen Lokaleportalen.dk står til troende.

Analysen er udarbejdet på baggrund af de geografiske ønsker i mere end 70.000 søgeannoncer og søgeagenter oprettet af lokalesøgende virksomheder over en periode på et år. Analysen gør interessen for de forskellige kommuner indbyrdes sammenlignelige ved at sætte antallet af søgninger i forhold til kommunernes befolkningstal.

Med et indekstal på hele 8,22 er Samsø den mest attraktive kommune i Danmark. Lige efter Samsø kommer Vallensbæk, Glostrup og Herlev. Helt i bunden af indekset ligger Morsø med et indekstal på 0,15. Lige foran Morsø kommer Ærø, Thisted og Lemvig. Ikast-Brande ligger nogenlunde midt i feltet, men er dog placeret i den bedste halvdel som nr. 37 med indekstal 1,32. I Region Midtjylland rækker det til en fjerdeplads blandt regionens 19 kommuner.

Analysen viser også, at størstedelen af de danske virksomheder ønsker at bo i Hovedstadsregionen, som har flere søgninger end alle de andre regioner til sammen. Region Nordjylland kommer på sidstepladsen, men Region Syddanmark og Region Midtjylland har kun lidt flere søgninger.

De store byer har forholdsvis lave indekstal. Århus lander med et indekstal på 0,67 på en skuffende tiendeplads i Region Midtjylland. I Region Syddanmark overgås Odense med et indekstal på 0,46 af såvel Fredericia som Middelfart, Kolding og Vejle. I Region Nordjylland er både Rebild og Læsø mere populære end Aalborg, som ligger på en tredjeplads med et indekstal på 0,53, og i Hovedstadsregionen ender København på en fjerdesidsteplads blandt 29 kommuner. Den absolutte bundskraber her er i øvrigt Bornholm.

Se hele analysen her: https://www.lokaleportalen.dk/media/542806/analyse-lokaleportalendk-201…

Erhverv

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Brande Jagtforening
    Brande Jagtforening
  • Blåhøj Energi
    Blåhøj Energi
  • Uhre Vandværk
    Uhre Vandværk
  • Jette
    Jette
  • BrandeRocker
    BrandeRocker
  • camping 05
    camping 05
  • Uhre Udviklingsråd
    Uhre Udviklingsråd
  • Røde Kors
    Røde Kors
  • Brande Antenenforening
    Brande Antenenforening
  • Billedgudstjeneste
    Billedgudstjeneste

    Kalender

    04 feb.

    Billedgudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Jesper Rahbæk Jespersen og Arne Holst-Larsen
    Sted: Brande Kirke
    05 feb.

    Naturen som støtte efter kræft - foredrag med Peter Thybo

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse
    Sted: Ruskjærholm ved Ikast
    07 feb.

    Anders Blichfeldt på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas Brande
    17 feb.

    Ordinær generalforsamling Uhre Vandvæk

    Arrangør: Uhre Vandværk
    Sted: Pakhuset ved Uhre Gl. Købmandsgård
    19 feb.

    På sporet af de danske ulve - foredrag med Simon Bomholt

    Arrangør: Højskoleforeningen
    Sted: Sognegården i Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.