Skip to main content

Harmonikaer har jubilæum i Søby

Af Jan Svendsen

Lørdag 3. august bliver det for tiende år på stribe med Videbæk Harmonikaklub, når Søby Brunkulsmuseum arrangerer Musik På Scenen.

Museet har siden 1997 arrangeret ”Musik På Scenen” på Festpladsen, og harmonikaklubben havde i 2021 æren af at åbne den renoverede festplads, som også omfatter et podium til kørestole. I det hele taget har Festpladsen de seneste år fået en gevaldig ansigtsløftning og senest med en udvidelse af scenen.

I det hele taget er der gang i den på museet, for allerede lørdagen efter byder museet på Søby Marked og 17. august underholder Kongeå Blæseorkester på Festpladsen, hvor gæsterne får udleveret et sangblad.

Til ”Musik På Scenen” åbner museet den traditionelle kiosk med diverse forplejning, herunder kaffe, kage og grillpølser, men det er også tilladt at medbringe egen forplejning.

Videbæk Harmonikaklub har et trofast og talstærkt publikum i Søby, hvor gæsterne mindes de go’e gamle dage, for de fleste kender melodierne, og mange synger med. Det sikrer en festlig stemning, som publikum mindes med glæde, så derfor dukker mange op igen og igen ofte langvejsfra blandt andet helt fra Odense. 

Videbæk harmonikaklub opstod i vinteren 1985/86 i forbindelse med aftenskoleundervisning i Videbæk. Et par af underviserne, Jørgen Sejr og Orla Andersen, tog initiativ til klubben. Medlemstallet har svinget meget siden starten fra cirka 8 til 35 medlemmer. For tiden har ensemblet 10 medlemmer.

Repertoiret på 170 melodier er meget blandet og valgt af klubbens egne medlemmer. Det spænder fra det meget enkle til det mere avancerede - fra spillemandsmusik til let klassisk og med fællessang undervejs.

Musik På Scenen plejer at samle et veloplagt publikum, uanset om det regner eller vejret byder på hedebølge. Der plejer at være tryk på ved indgangen, så det vil være en god idé at komme i god tid. Især fordi entreen gælder hele dagen til alle seværdigheder på museet.

 

 

 

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • camping 32
    camping 32
  • Camping 25
    Camping 25
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Foreningsside
    Foreningsside

    Kalender

    12 Aug.

    Brande kirkes børnekor

    Arrangør: Eunjin Dey
    Sted: Brande kirke
    18 Aug.

    Brandekoret starter

    Arrangør: Korleder Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    20 Aug.

    Ældregudstjeneste og kaffebord

    Arrangør: Præsterne i Brande
    Sted: Brande kirke
    20 Aug.

    Pilgrimsvandring fra Skærlund til Uhre

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Skærlund kirke
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.