Hammerum nedlagt på 12 minutter
Spænding var der ikke meget af, selvom det var +60-rækkens nr. 1 og 2, der mødtes, da Brande Stadion en regnvåd september aften lagde græstæppe til opgøret mellem BOB og Hammerum.
Efter et minut gav Jens Studsgaard værterne en ønskestart, da han sparkede læderet i kassen tæt op ad den ene stolpe, og inden der var spillet fem minutter havde han både fordoblet føringen og sin egen måltotal, denne gang efter oplæg fra Jørn Eriksen.
Samme Jørn Eriksen gjorde det selv til 3-0 efter 10 minutter, og 2 minutter senere øgede Sigurd Kristensen til 4-0 på et langskud. Dermed trak det op til en alvorlig afklapsning af Hammerum, som imidlertid fandt fodfæste defensivt, og tre minutter før pausen lykkedes det dem endda at reducere til 1-4 efter en veludført omstilling.
I 2. halvlegs 5. minut måtte Einar Nygård hive en stor redning frem, da en Hammerum-spiller pludselig var alene med ham, men derfra svandt tempoet og antallet af chancer i takt med lyset.
I kampens sidste minut fik Jens Studsgaard alletiders mulighed for at fuldbyrde sit hattrick, men fra få meters afstand formåede han at sende Sigurd Kristensens følte frispilning over et tomt mål, og så blev slutresultatet det samme som pausestillingen, 4-1 til BOB.
Den sikre sejr betyder, at BOB nu blot skal vinde to af sæsonens sidste fem kampe for at være sikre på at slutte som nr. 1.
