Gå til hovedindhold

Grundloven som toilet-lekture

Peter Tudvad

I år faldt Grundlovsdag som bekendt sammen med afholdelsen af folketingsvalget, men det havde ikke fået menighedsrådet ved Brande Kirke til at flytte det traditionelle grundlovsdagsarrangement. Og dog: Arrangementet var flyttet indendørs i Sognegården; ikke på grund af vejret, men på grund af det igangværende arbejde i Præstegårdshaven, der normalt lægger plæne til grundlovstalen.

Peter Tudvad, der er forfatter med speciale i Søren Kierkegaard og til daglig bor i Sachsen i den østlige del af Tyskland, havde taget turen til Brande for at fortælle om sit syn på den danske grundlov, der oprindeligt blev skabt i 1849, kontra den tyske grundlov, der er 100 år yngre, så meget passende blev foredraget indledt med en tysk sang: ”Die Gedanken sind frei” (”Tankerne er frie”).

Grundlæggende mener Peter Tudvad, at det er på tide med et kritisk eftersyn af den danske grundlov, der senest blev revideret i 1953, og der mener han passende, man kunne hente inspiration i nabolandet mod syd. At han er særdeles godt inde i begge landes grundlove, som han understregede netop er en grundlov, altså grundlaget for al anden lovgivning, illustrerede han ved at fortælle, at han i mange år har haft et eksemplar af grundloven – den originale – hængende på badeværelset. Ikke i disrespekt, men for at kunne fordybe sig i teksten, og det første eksemplar er da også for længst slidt op.

Læs mere i næste uges udgave af Brande Bladet.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Vesterlund Friplejehjem
    Vesterlund Friplejehjem
  • Agroland
    Agroland
  • Kirkekontoret
    Kirkekontoret
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Camp 37
    Camp 37
  • Forum Brande
    Forum Brande
  • Ældre Sagen
    Ældre Sagen

    Kalender

    10 sep.

    På tur til Indien. Foredrag med Hanne Folmer og Svend Erik Hansen

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    14 sep.

    Forum Brande offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Auditorium Artium Brande
    18 sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med Ole Tang

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.