Gå til hovedindhold

God tur til Skotland - kære byrådskollegaer

Fælleslisten deltager ikke på studieturen. Vi har svært ved at argumentere for at tage på studietur til Skotland, på 2,5 dag når vi samtidig har haft så store budgetbesparelser i år.

Fællelisten og konservative stod uden for budgettet i 23.

Vi kunne ikke opnå enighed med de andre om den besparelsesgrad, der blev lagt ned over bl.a. Børne- kultur og fritidsområdet. Det betød at vi måtte udarbejde vores eget budget. Her traf vi, med åbne øjne, beslutningen om at spare studieturen. Den beslutning holder vi fast i.

 

”pengene er jo afsat”

 

600.000 er bestemt ikke mange penge i et kommunalt budget på 2,7 milliarder kr.

For Fælleslisten handler det ikke alene om pengene, men om at vi går forrest, når der skal spares.

Det forstår vi ikke, at resten af byrådet ikke kan se.

 

Ved at gå forrest som byråd, viser vi at alle må nøjes, ikke kun de andre. Selvom det er et engangsbeløb, kunne vi have brugt dem anderledes. Tænk på nogle af de sager vi har haft i år, hvor en hjælpende hånd på 1-200.000 kunne have gjort en forskel.

 

Vi vil det samarbejdende byråd – som er en del af vores visionspapir.

 

Vi vil bare ikke på studietur til Skotland, for at høre om den grønne omstilling, når vi bor midt i EPi center i IBK. Flere af vores mest innovative virksomheder i kommunen, går forrest i den grønne omstilling, Hvorfor tager vi ikke på videnstur i vores egen andedam?

 

Vores kollegaer synes vi fravælger fællesskabet og samarbejdet.

 

Det gør vi ikke. Vi ville heller end gerne tage på en studietur i Danmark. Her kunne vi både være sociale sammen og blive klogere på den grønne omstilling. Besøge nogle af de kommuner i Danmark, som rent faktisk er lykkes med at komme et hestehoved foran, ved bl.a. at arbejde med borgerinddragelse på nye interessante måder – hvor man mødes om et blank stykke papir. Hvorfor ikke bruge kræfterne der?

 

Vi fravælger IKKE fællesskabet – det kunne vi aldrig finde på. Det sociale fællesskab er vigtig, ellers når vi aldrig hinanden, i de politiskesager vi har.

Vi fravælger STUDIETUREN, af politiske grunde, vi finder det moralsk forkert at rejse til udlandet, i en periode, hvor alle andre skal spare. Vi står fast ved den besparelse vi traf, da vi stod uden for budgettet.

 

Vi er bevidst om at det har en pris at sige fra, lige såvel som det har en pris at vælge turen til!

 

Fællelisten

Rune og Lotte

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Camping
    Camping
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Flyvergraven
    Flyvergraven
  • Brande City
    Brande City
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Blåhøj El
    Blåhøj El
  • Agroland
    Agroland
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    05 maj.

    Den gode politiske samtale - med Brandes 8 byrådsmedlemmer

    Arrangør: Brande City
    Sted: Pakhuset i Brande
    05 maj.

    Kransenedlæggelse på flyvergraven i Skarrild

    Arrangør: Skarrild Menighedsråd, Skarrild Borgerforening, Skarrild/Karstoft Museum og Lokalarkiv, Kulturisten og Hjemmeværnet
    Sted: Kirkegården i Skarrild
    07 maj.

    Musik og sundhed med Ole Brandstrup på Ruskjærholm

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.