Gå til hovedindhold

Fra to til tre street sport-haller

Egentlig er Urban Street Zone klar til at tage fat på at udvide med en tredje hal til street sport i samarbejde med Brande IF, foreningerne mangler kun en positiv tilkendegivelse fra Folkeoplysningsudvalget.

Det er mindre end 2 år siden, borgmester Ib Lauritsen i starten af februar 2019 indviede street sport-foreningens hal nr. 2, men allerede sidste efterår præsenterede Urban Street Zone og Brande IF planer om et samarbejde om en tredje hal til bl.a. street-fodbold.

Med sine ca. 1500 kvadratmeter er nabohallen til hal 2 en halv gang større end begge de to eksisterende haller, som er fyldt godt op med ramper, spring og rails.

Dem skal der også være nogle stykker af i hal 3, hvor ca. en tredjedel af pladsen skal bruges til skaterting – de sidste to tredjedele skal anvendes til andre former for aktiviteter. Det forklarer USZ-næstformand Thomas Meyer Jensen:

- Vi vil skabe faciliteterne for at fange dem, der er interesseret, uddyber han, og i foreningen, hvor der sjældent er langt fra tanke til handling, er man i princippet klar til at gå i gang – det eneste, det kræver, er et ekstraordinært, midlertidigt lokaletilskud til den årlige husleje for hallen på 270.000 kr. i maksimalt to år, oplyser Urban Street Zones kasserer, Trine Meyer Sig.

Læs mere om planerne i Brande Bladet onsdag.

Sport

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Flyvergraven
    Flyvergraven
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Blåhøj El
    Blåhøj El
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Camping
    Camping
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Brande City
    Brande City
  • Ellen Øllgaard
    Ellen Øllgaard

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    05 maj.

    Kransenedlæggelse på flyvergraven i Skarrild

    Arrangør: Skarrild Menighedsråd, Skarrild Borgerforening, Skarrild/Karstoft Museum og Lokalarkiv, Kulturisten og Hjemmeværnet
    Sted: Kirkegården i Skarrild
    05 maj.

    Den gode politiske samtale - med Brandes 8 byrådsmedlemmer

    Arrangør: Brande City
    Sted: Pakhuset i Brande
    07 maj.

    Musik og sundhed med Ole Brandstrup på Ruskjærholm

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.