Gå til hovedindhold

Forårskoncert for øje og øre

Der er både purunge og mere garvede, professionelle sangsolister på scenen, når Ikast-Brande Musikskole d. 24. april inviterer til forårskoncert med fokus på musical-numre.
Forårskoncerterne er en forholdsvis ny tradition, som efter et par år på biblioteket i Brande flyttede til Remisen i 2010, hvor man har holdt til siden. År for år er der blevet lagt et nyt lag ovenpå, forklarer musikskolens souschef, Jan G. Østergaard, der igen i år dirigerer løjerne. Sidste år blev publikum således trakteret med en Wienerkoncert og muligheden for at danse wienervals, og i år er der takket være lokal sponsorstøtte for første gang blevet plads til professionelle sangsolister på budgettet.
Korsang og duet
I løbet af koncertens første halvdel kan man opleve 11-årige Mai Sheving som solist på nummeret ”Castle on a Cloud” fra Les Miserables, mens blot 8-årige Anna Pedersen skal synge ”Tomorrow” fra Annie get your gun. I øvrigt den forestilling, Teaterkompagniet sætter op til efteråret samme sted.
Brande-koret Swing Singers skal også i aktion i flere omgange, og siden bliver det de mere rutinerede sangeres tur. Julie Wieland står for den eneste gentagelse fra januars nytårskoncert, når hun synger ”Love Never Dies” og desuden koncertens eneste duet sammen med Lisa Desirée i Chess-nummeret ”I know him so well”. Kendt vil sidstnævnte også være af mange for at være X-Factorfinalisten Henriette Haubjerg Nielsens sanglærer, og hun underviser i øvrigt også Anna Pedersen.
Ene hane
Koncertens sidste solist er også den eneste mandlige: Henrik Gantzel er fra Varde, hvor han flere gange har spillet med i Syvkantens opsætninger. Han skal bl.a. synge ”Stars” fra Les Miserables og ”I Danmark er jeg født” i den version, som indgik i Sebastians H. C. Andersen-musical.
På musikersiden har Brande Amatør Orkester forstærket sig med en god håndfuld strygere fra musikskolen, bl.a. Troels Richter og Isabella Papi, der debuterede som koncertmester ved nytårskoncerten.
Can-can
5 lårsvingende piger sørger for, at der også bliver lidt til øjet undervejs, ikke mindst når de danser can-can til titelnummeret fra Cabaret. Koreograf på dansenumrene er Lisbeth N. Olesen, som udover at spille klarinet i orkesteret også er Zumba-instruktør, så hun skulle have alle forudsætninger for at få sat fart over feltet.
Konferencier er som sædvanligt tidl. sognepræst Arne Ørtved.

Kultur

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Vesterlund Friplejehjem
    Vesterlund Friplejehjem
  • Kirkekontoret
    Kirkekontoret
  • camp 36
    camp 36
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Forum Brande
    Forum Brande
  • Agroland
    Agroland
  • Ældre Sagen
    Ældre Sagen
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Give Møbler
    Give Møbler

    Kalender

    10 sep.

    På tur til Indien. Foredrag med Hanne Folmer og Svend Erik Hansen

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    14 sep.

    Forum Brande offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Auditorium Artium Brande
    18 sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med Ole Tang

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.