Gå til hovedindhold

Flotteste stand til dato

Brande City

Brande Citys stand kunne ses på lang afstand.

Af Villy Guldbrand Jensen

Tredje gang er lykkens gang, hedder det, og for Brande City var dette års messestand absolut det flotteste og mest iøjnefaldende af de tre år man havde været med.

Brande City havde fået endevæggen i Danmarkshallen og det store skilt der bekendtgjorde at ”Brande elsker kunst” kunne ses på lang afstand.

Det samme kunne de tolv værker som i løbet af feriemessen blev skabt af Brandes lokale kunstnere.

Belyst med UV-lys var malerierne meget iøjnefaldende, men det gav også kunstnerne udfordringer med at ramme de rigtige farver, så UV-lyset blev med mellemrum slukket så de kunne se deres værker i normalt lys.

Mange gæster på messen spurgte ind til om de kunne købe værkerne, men de blev alle høfligt afvist med besked om at man var velkommen til StreetArt i Brande den sidste weekend i juni måned, hvor de tolv kunstværker kommer på auktion.

Inden da vil de blive udstillet et sted i Brande.

Asger Månsson arbejder på at finde det rigtige sted hvor de kan udstilles så alle kan beundre værkerne.

På standen havde man også besøg af multikunstneren Jakob Spange fra Malling, der havde sin egen stand på messen, men blev så betaget af den arbejdende stand fra Brande at han flyttede sit forstærkeranlæg over på Brandes stand og underholdt gæsterne med en blanding af stand up og fortælling.

Kunstnerne i 2026 var Ayoe Pløger, Lund Dichmann, Rune Lyager, Aksel Kror, Finn Birkelund Mortensen og Jon Gislason.

Medens kunstnerne arbejdede på deres lærreder var folk fra Lions, Byguiderne og Brande City travlt optaget af at dele brochurer ud til gæsterne på standen og fortælle dem om Brande og specielt StreetArt til sommer.

- Forbavsende mange havde enten hørt om StreetArt eller selv besøgt Brande under eller efter at værker var skabt på gaderne, fortalte Inger-Lise Katballe fra Byguiderne der iklædt orange trøje hjalp til på standen.

 

 

 

 

Brande City

Multikunstneren Jakob Spange optrådte på Brandes stand med sit eget lille stand up show.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Drantum
    Drantum
  • Brande
    Brande
  • BGU
    BGU
  • Brande Antenenforening
    Brande Antenenforening
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • Ophav
    Ophav
  • Blåhøj Energiselskab
    Blåhøj Energiselskab
  • Uhre Udviklingsråd
    Uhre Udviklingsråd
  • Gospel
    Gospel
  • Røde Kors
    Røde Kors
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Billedgudstjeneste
    Billedgudstjeneste

    Kalender

    23 feb.

    Bankospil i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    24 feb.

    Generalforsamling i Brande Antenneforening

    Arrangør: Brande Antenneforening
    Sted: Hotel Dalgas Brande
    24 feb.

    Generalforsamling Uhre Købmandsgaard og Uhre Udviklingsråd

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd og Uhre Købmandsgård
    Sted: Uhre Købmandsgård
    24 feb.

    Brande Antenneforening afholder generalforsamling

    Arrangør: Brande Antenneforening
    Sted: Hotel Dalgas Brande
    25 feb.

    Røde Kors Brande afholder generalforsamling

    Arrangør: Røde Kors Brande
    Sted: Sognegården i Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.