Gå til hovedindhold

Fjernvarmen i 2022

Henrik Kraglund

Af Henrik Kraglund, formand for Brande Fjernvarme

Energipriserne er nærmest eksploderet i 2021. Olie, benzin, gas/naturgas og el har alle foretaget tigerspring i årets løb. Det har også ramt Brande Fjernvarme som en hammer. Vi har i november i forhold til januar betalt langt mere end dobbelt så meget for strømmen – steget med 170 % - og mere end 4 gange så meget for naturgassen – steget med 325 %. Og alene i denne december-uge er prisen på naturgas steget med yderligere 30 %, kan vi læse i aviserne. Det luner de sig nok over i Rusland. Heldigvis er de afgifter, som skal betales ud over brændselspriserne (transmissionstarif, systemtarif, elafgift, distributionstarif, nødforsyningstarif, CO2-afgift, Nox-afgift og administrationsbidrag (!)) stort set alle faste beløb, men alligevel….!

Brande Fjernvarme (BF) er dog i den heldige situation, at vi har flere strenge at spille på. Her spiller værkets flisanlæg en afgørende rolle, fordi godt og vel halvdelen af fjernvarmen produceres ved anvendelse af flis, hvor flisprisen har været nogenlunde konstant og vil være det hele 2022 og 2023.

Men vi kan ikke undgå at måtte sætte prisen op i 2022. Og vi har selvfølgelig set skræk-scenarierne fra andre værker, hvor prisstigninger på mere end 600 kr./md. er varslet.

I Brande vil prisen for et ”standardhus” stige med 270 kr./md. svarende til en prisstigning på 25,5 %. Prisen er i år (2021) på 12.701 kr. og stiger til 15.941 kr. i 2022.

Prisen for det variable forbrug stiger fra 3,88 kr./KWh til 6,56 kr./KWh, så her er et incitament til at spare på varmen ved enten at skrue ned eller efterisolere boligen.

Prisen pr. kvadratmeter – areal-betalingen - ændres også, nemlig fra den nuværende pris på 37,50 kr./m2 til 25,- kr./m2. Det vil mange glæde sig over, for det er jo til direkte fordel for samtlige fjernvarmeforbrugere fra årets første dag! For ”standardhuset” på 130 m2 betyder det en årlig besparelse på 1.625 kr.

Udrulning

BF har fuld gang i udrulningen af fjernvarme, hvilket stort set rammer alle i Brande. Vi skynder os alt, hvad vi kan og håber på forståelse for de opståede besværligheder. Men det bliver godt. Og interessen for fjernvarme er heldigvis enorm, hvilket forpligter BF til en hurtig indsats.

Naturgas er blevet et ”fy-ord” som et såkaldt sort brændsel, hvor elektricitet er blevet det nye mantra. Vi bliver jo alle tvunget til at anvende el i et stigende omfang. Det tog BF højde for, da vi fik installeret vores naturgasdrevne varmepumpe, som dengang blev forberedt til produktion ved anvendelse af el. Denne ombygning finder sted i løbet af foråret.

2022 er selvfølgelig præget af usikkerhed omkring de kommende energipriser og politikernes ageren. Men BF er jo i den situation, at det som forbrugerejet selskab som bekendt alene har til opgave at skaffe billigst mulig fjernvarme til ejerne/forbrugerne. Værket er jo underlagt ”hvile-i-sig-selv-princippet og må ikke tjene penge, så fokus er krystalklart. Og øjnene er stift rettet mod den pålagte opgave. Det skal ejerne/forbrugerne holde øje med og svinge krabasken, hvis ikke værket gør det godt nok!

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • MES
    MES
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Agroland
    Agroland
  • camp 19
    camp 19
  • Blåhøj El
    Blåhøj El
  • Forum Brande
    Forum Brande
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    11 maj.

    Forum Brande inviterer til offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Brande Højskole
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.