Gå til hovedindhold

Fælleslistens vælgere stemmer overvejende blåt

En sammenligning af stemmetallene fra kommunalvalget i 2013 med tallene fra torsdagens folketingsvalg sandsynliggør (måske ikke overraskende), at Fælleslistens vælgere i langt overvejende grad stemmer på de borgerlige partier, men en del af dem satte krydset ved liste A.

Ved kommunalvalget i 2013 satte over 2.400 vælgere i Brande svarende til næsten 60% af de afgivne stemmer deres kryds ved Fælleslisten. Da man ikke kunne stemme på lokallisten ved folketingsvalget, var disse stemmer sat i spil, og en forsimplet sammenligning af stemmetallene viser, at langt de fleste af Fælleslistens støtter i stedet valgte at placere deres kryds ved et borgerligt parti.

Dansk Folkeparti fik således over 1.000 stemmer mere end ved kommunalvalget og gik fra 5% af stemmerne til 28,9%. Dermed var de kun 4 stemmer dårligere end Venstre, der høstede ca. 600 stemmer mere end ved kommunalvalget. Socialdemokraterne fik også en bid af kagen og gik fra knap 300 stemmer til over 900. Liberal Alliance gik 200 godt stemmer frem og Enhedslisten knap 100, mens udbyttet for de øvrige partier var mindre.

Ser man på hele Ikast-Brande Kommune (Ikast-kredsen) er billedet noget anderledes. 5.343 (23,3%) stemte på Fælleslisten ved kommunalvalget, og Dansk Folkeparti kunne notere en fremgang på over 4.500 stemmer.
Socialdemokraterne gik frem med godt 1.200 stemmer, Liberal Alliance med 100 færre, mens Venstre blev ramt af landstendensen og gik 853 stemmer tilbage.

Det er vigtigt at understrege, at ovenstående analyse udelukkende er baseret på en sammenligning mellem stemmetallene ved de 2 valg og ikke baserer sig på en egentlig analyse af de såkaldte ”vælgervandringer”. Derfor tager tallene heller ikke højde for de landspolitiske tendenser, der givetvis har skabt interne forskydninger partierne imellem. Desuden er det værd at bemærke, at der i Ikast-kredsen blev afgivet ca. 2.000 stemmer mere ved folketingsvalget end ved kommunalvalget i 2013.

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Sommerfest i Drantum
    Sommerfest i Drantum
  • Takkeannonce Brian Nielsen
    Takkeannonce Brian Nielsen
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • BGU
    BGU
  • Sten Jensen
    Sten Jensen
  • Cut 31
    Cut 31

    Kalender

    01 aug.

    Sommerfest i Drantum

    Arrangør: Bestyrelsen for Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    18 aug.

    ASC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    19 aug.

    AUC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    20 aug.

    ASC audit på Biomar i Brande

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.