Gå til hovedindhold

Få lokale regionsrådskandidater

Med 277 kandidater fordelt på 17 partier og lister er det samlede antal af kandidater ved regionsrådsvalget i Region Midtjylland det højeste siden 2005, hvor der for første gang blev valgt medlemmer til de nyoprettede regionsråd, som dengang afløste amterne - men det er sparsomt med lokale kandidater.

Aktuelt repræsenterer to af de i alt 41 medlemmer af regionsrådet Ikast-Brande Kommune: Kommunens forhenværende borgmester Carsten Kissmeyer (V) og Ole Revsgaard Andersen (DF), men ingen af de to genopstiller.

Carsten Kissmeyer, der i indeværende valgperiode har været udpeget som 2. næstformand for regionsrådet, har valgt at prioritere sit arbejde som medlem af Folketinget, mens Ole Revsgaard Andersen, der i forlængelse af det seneste valg bosatte sig i Hampen, af personlige årsager har besluttet sig for at holde en pause fra politik.

Hvis man ønsker at sætte sit kryds ved en kandidat her fra kommunen, er der derfor syv muligheder at vælge imellem d. 16. november: Birthe Sørensen (A), Bo Jensen (C), Emma Thorup Jacobsen (SF), Henrik Engedahl og Thomas Kristensen (V), Charlotte Kold (Ø) og Kirsten Merrild (Frihedslisten).

Som de eneste af de syv lokale regionsrådskandidater stiller den konservative Bo Jensen og Venstres forhenværende byrådsmedlem, Thomas Kristensen, ikke også samtidig op til byrådsvalget, mens de øvrige fem lokale regionsrådskandidater alle er at finde på stemmesedlen, når der samme dag – 16. november - skal vælges 23 medlemmer til byrådet i Ikast-Brande Kommune.

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • MES
    MES
  • Forum Brande
    Forum Brande
  • camp 19
    camp 19
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Blåhøj El
    Blåhøj El
  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Agroland
    Agroland

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    11 maj.

    Forum Brande inviterer til offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Brande Højskole
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.