Gå til hovedindhold

Eventyret om Engparkens sansehave fik en lykkelig slutning

Den har været længe undervejs, men fredag kunne beboere, pårørende, personale, håndværkere og ikke mindst Engparkens Venner indvie plejecenterets nyanlagte sansehave.

I dagens anledning havde Engparkens leder, Connie Farsinsen, og aktivitetsmedarbejder Jane Villadsen forfattet et helt lille eventyr om sansehavens tilblivelse. Et eventyr, der startede med et plejecenter, der gerne ville give sine beboere nogle gode oplevelser, og nogle ”fine folk” på kommunen, der gerne ville flytte byens daghjem.

Til det formål blev der opført en helt ny samlingssal, og man besluttede desuden at anlægge en have, så beboerne kunne nyde udelivet og naturen; en have hvor alle sanser kunne blive vakt.

Det var dog ikke uden forhindringer at nå frem til det færdige resultat. Først måtte Engparken gennem et lederskifte, så blev verden ramt af corona, og selvom de fremmødte byrådspolitikere hver spædede til med en 50’er, da samlingssalen blev indviet, kneb det også med finansieringen.

Den udfordring blev dog også klaret, da Socialstyrelsen pludselig meddelte, at de ville bevilge næsten 850.000 kr. til haven. ”Så kom der for alvor gang i sagerne, og inden længe stod den smukkeste sansehave færdig med stimuli til både krop og sjæl”, berettede de to eventyrfortællere, inden de takkede alle, der har været med til at gøre haven til virkelighed.

Kom med til indvielsen af Engparkens sansehave i næste uges udgave af Brande Bladet.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Kunstfortælling
    Kunstfortælling
  • camp26
    camp26
  • Lions
    Lions
  • Street Art
    Street Art
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Din Hørespecialist
    Din Hørespecialist
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • Takkeannonce Brian Nielsen
    Takkeannonce Brian Nielsen
  • Hans Bertnsen
    Hans Bertnsen
  • Å-ræs
    Å-ræs
  • Ny sognepræst
    Ny sognepræst
  • Sten Jensen
    Sten Jensen
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Cut 31
    Cut 31
  • Street Art
    Street Art

    Kalender

    26 jun.

    Street Art i Brande

    Arrangør: Brande City
    Sted: Brande Midtby
    27 jun.

    Street Art i Brande

    Arrangør: Brande City
    Sted: Brande midtby fra lyskryds til lyskryds
    27 jun.

    Street Art i og ved Sognegården

    Arrangør: Indre Mission og Menighedsrådet
    Sted: Sognegården i Brande
    27 jun.

    Kunstfortælling og koncert i Brande Kirke

    Arrangør: Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke
    27 jun.

    Hans Berntsen besøger Troens Ord

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.