Gå til hovedindhold

Eventyret om Engparkens sansehave fik en lykkelig slutning

Den har været længe undervejs, men fredag kunne beboere, pårørende, personale, håndværkere og ikke mindst Engparkens Venner indvie plejecenterets nyanlagte sansehave.

I dagens anledning havde Engparkens leder, Connie Farsinsen, og aktivitetsmedarbejder Jane Villadsen forfattet et helt lille eventyr om sansehavens tilblivelse. Et eventyr, der startede med et plejecenter, der gerne ville give sine beboere nogle gode oplevelser, og nogle ”fine folk” på kommunen, der gerne ville flytte byens daghjem.

Til det formål blev der opført en helt ny samlingssal, og man besluttede desuden at anlægge en have, så beboerne kunne nyde udelivet og naturen; en have hvor alle sanser kunne blive vakt.

Det var dog ikke uden forhindringer at nå frem til det færdige resultat. Først måtte Engparken gennem et lederskifte, så blev verden ramt af corona, og selvom de fremmødte byrådspolitikere hver spædede til med en 50’er, da samlingssalen blev indviet, kneb det også med finansieringen.

Den udfordring blev dog også klaret, da Socialstyrelsen pludselig meddelte, at de ville bevilge næsten 850.000 kr. til haven. ”Så kom der for alvor gang i sagerne, og inden længe stod den smukkeste sansehave færdig med stimuli til både krop og sjæl”, berettede de to eventyrfortællere, inden de takkede alle, der har været med til at gøre haven til virkelighed.

Kom med til indvielsen af Engparkens sansehave i næste uges udgave af Brande Bladet.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • camp 19
    camp 19
  • Blåhøj El
    Blåhøj El
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Agroland
    Agroland
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Forum Brande
    Forum Brande
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • MES
    MES
  • Takkeannonce
    Takkeannonce

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    07 maj.

    Musik og sundhed med Ole Brandstrup på Ruskjærholm

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    11 maj.

    Forum Brande inviterer til offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Brande Højskole
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.