Gå til hovedindhold

Et nyt byråd og ny udvalgsstruktur

Kasper Pauli Pedersen

Af Kasper Pauli Pedersen, gruppeformand for Socialdemokratiet i Ikast-Brande kommune.

Mandag den 6. december var en stor og højtidelig dag, hvor et nyt byråd har holdt konstituerende møde.

I en ny byrådsperiode er udvalgsstrukturen revideret, hvilket betyder, at vi får 5 nye udvalg i stedet for de gamle og økonomi- og planudvalget eksisterer selvfølgelig også stadig.

Vi får et klima, natur og bæredygtighedsudvalg, der skal varetage forvaltningen af kommunale opgaver inden for områderne og forhåbentlig være medvirkende til, at vi får sat ekstra kraft på den grønne omstilling - herunder facilitere samarbejdet med eksempelvis vores virksomheder gennem klimapartnerskaber.

Vi får et udviklings- og erhvervsudvalg, der varetager udviklingen af erhverv, turisme og bosætning. Vi tror, at det er fornuftigt at få skabt et stærkt udvalg, hvor udviklingen af vores byer, 4-byer og landsbyer varetages i sammenhæng med bosætning og lokale visionsplaner, så vi får et samlet udvalg, der kan sætte skub på arbejdet med en mere sammenhængende kommune.

Vi får et børne, kultur og fritidsudvalg, der varetager områderne for dagtilbud, skole børne- og familieområderne i tæt samspil med kultur og fritidsområdet. Vi gik til valg på flere skulle være en del af stærke fællesskaber og det kommunale og frivillige skal også fremadrettet være hinandens forudsætninger herfor, det kan styrkes i et tættere samarbejde på områderne. 

Et sundheds- og ældreudvalg bliver også en realitet fra årsskiftet, og det giver rigtig god mening for os, at vi får et udvalg dedikeret til at arbejde med ældreområdet, når vi i fremtiden ser ind i, at vi får flere ældre medborgere i kommunen. Det vil nemlig kræve mere fokus på organisering og ressourcer, så vi kan varetage opgaven bedst muligt.

Sidst, men ikke mindst får vi et arbejdsmarkeds-, psykiatri og handicapudvalg. Det er ofte sådan, at de borgere, vi har længst fra arbejdsmarkedet, også har andre udfordringer i livet end blot at mangle et arbejde; med den nye organisering kan vi forhåbenligt skabe endnu bedre betingelser for helhedsrettede indsatser til gavn for kommunens borgere.

Som noget andet nyt vil udvalgsmøderne for fagudvalgene være placeret samme dag, og der vil være et fællesmøde midt på dagen for hele byrådet - det vil forhåbentligt bidrage til en bredere og mere kvalificeret diskussion, hvor dagsordener med overlappende interesser kan være omdrejningspunkt for fælles dialoger. 

Hele det socialdemokratiske hold ser frem til at trække i arbejdstøjet og arbejde pragmatisk sammen med vores nye byrådskollegaer for hele kommunens udvikling.

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Blåhøj El
    Blåhøj El
  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub
  • Forum Brande
    Forum Brande
  • MES
    MES
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Agroland
    Agroland
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • camp 19
    camp 19
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Norden forårstur
    Norden forårstur

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    11 maj.

    Forum Brande inviterer til offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Brande Højskole
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.