Gå til hovedindhold

Erhvervsrådets nye direktør er fundet

Kenneth Mikkelsen er navnet på den nye erhvervsdirektør, som skal stå i spidsen for Erhvervsrådet Herning & Ikast-Brande. Kenneth Mikkelsen kommer fra et job som erhvervsdirektør for Ringkøbing Fjord Erhvervsråd, men hvis navnet lyder bekendt, så hænger det nok sammen med, at Kenneth tidligere har været ansat i Erhvervsrådet som kommunikationschef, hvor han primært arbejdede med at sikre attraktive tilbud for organisationens medlemmer. Også det erhvervspolitiske område og en tæt dialog med Herning og Ikast-Brande kommuner har tidligere fyldt en stor del af Kenneths hverdag.
Godt tilfreds formand
- Jeg er sikker på, at vi i Kenneth har fundet den helt rigtige mand til at stå i spidsen for arbejdet med at fastholde og udvikle Erhvervsrådets medlemsfokus, så vi også fremover kan sikre god værdi for vores mere end 670 medlemmer.Kenneth har en stærk baggrund fra salgs- og marketingsrelaterede jobs, han har prøvet at stå med ansvaret for en iværksættervirksomhed og de seneste 5 år har han fået et indgående kendskab til erhvervsfremmesystemet og de udfordringer erhvervslivet står overfor. Det er derfor med stor tilfredshed og tryghed, at vi overlader Kenneth ansvaret for Erhvervsrådets arbejde med at varetage det lokale erhvervslivs interesser, siger formand for Erhvervsrådet Herning & Ikast-Brande, direktør Søren Skræddergaard.
Spændende udfordringer
Kenneth Mikkelsen kommer som nytiltrådt direktør til at arbejde tæt sammen med Herning og Ikast-Brande kommuner, om at sikre den fortsatte udvikling af Herning og Ikast-Brande området som et af Danmarks førende vækstområder.

Erhverv

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande
    07 jun.

    Afskedsgudstjeneste med Anne Dolmer

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Brande Kirke
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.